Nobena skrivnost ni, da so javna mesta, kjer se dnevno zamenja masa ljudi, leglo bakterij in bacilov, še posebej pa to velja za razne fitnes centre in telovadnice. Čeprav je pohvalno, da tam s treningi in rekreacijo skrbimo za naše telo in zdrav življenjski slog, pa se prav tedaj največkrat dogaja, da pozabljamo na higieno.
Raziskava, ki so jo opravili na fitnes opremi namenjeni spletni strani FitRated.com, je pokazala, koliko bacilov je dejansko na utežeh, sobnih kolesih in tekaških stezah. Zbrali so vzorce iz 27 različnih naprav oz. kosov opreme v treh naključnih fitnesih.
"Vsakič, ko primemo za ročke trenažerja ali dvignemo proste uteži, tvegamo, da se česa nalezemo ali okužimo s čim," so zapisali ob tem in za boljšo predstavo objavili precej ilustrativne podatke: na prostih utežeh je kar 362-krat več bakterij kot na straniščni školjki, na sobnih kolesih 39-krat več kot na pladnjih v menzah, na tekaški stezi pa 74-krat več kot na pipi javnega stranišča.

Najbolj umazane so proste uteži, saj jih ljudje, ki jih uporabljajo, za seboj ne razkužujejo tako pogosto, kot to na primer storijo na raznih kardio napravah.
"Opremo na fitnesih uporablja ogromno ljudi. Če je temeljito ne razkužimo pred in po uporabi, se na njej lahko razvijejo bakterije. Glejte na to, kot da bi se dlje časa rokovali z veliko prepotenimi ljudmi," je za Daily Mail Online ponazorila Chelsea Freeburn, predstavnica FitRateda.
"Nerada tako rečem, ampak ljudje so res nemarni, še posebej v fitnesih," pa je za Daily News povedala njena sodelavka Cristina Lachowyn.
Že raziskava dnevnika Clinical Journal of Sports Medicine je pokazala, da so na kar 63 odstotkih naprav na fitnesih odkrili sledi rinovirusa, ki povzroča običajen prehlad s kašljanjem in kihanjem. Pri FitRatedu pa so ugotovili še, da je več kot 70 odstotkov bakterij potencialno zdravju nevarnih. Med njimi so grampozitivne bakterije, ki povzročajo razne kožne izpuščaje, pljučnico in septikemijo, gramnegativne bakterije, ki povzročajo razne infekcije, na trenažerjih pa najdemo tudi take, ki lahko povzročijo dihalne težave, očesne ali ušesne okužbe.

Kako poskrbeti za higieno?
Povsem razumljivo je, da naprave in oprema, ki se je dnevno dotakne toliko ljudi, ne morejo biti sterilno čiste. Kako se torej pred temi bakterijami lahko zaščitimo?
Na omenjeni strani svetujejo, da razkužujte naprave in uteži tako pred uporabo kot po njej – tako, kot je to redna praksa v, na primer, solarijih. "Večina fitnesov ima nekje razkužila in brisačke, s katerimi lahko počistite za seboj. Presenetljivo pa je, da ljudje tega ne uporabljajo, čeprav imajo vse pred nosom. Če tega ne morete dobiti tam, si razkužilne robčke prinesite s seboj," še svetuje Freeburnova.
Takoj, ko končate z vajami, si dobro umijte roke in se čim prej preoblecite v sveža oblačila. Po prostoru nikoli ne hodite bosi in čim manj se dotikajte obraza.
Lachowynova je še povedala, da so se za to raziskavo odločili, da bi ljudi opomnili na njihove slabe navade in jih pripravili do tega, da bo njihova telovadba varnejša in čistejša. "Zadnja stvar, ki jo potrebujemo, je, da zbolimo medtem, ko poskušamo ostati v formi," je še dejala.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.