Odziv prebivalcev na brezplačno mobilno aplikacijo VešKajJeš, ki so jo razvijalci včeraj predstavili javnosti, je presegel tudi najbolj optimistična pričakovanja, so sporočili z Inštituta za nutricionistiko.
Kot so pojasnili, so si izvajalci projekta pri načrtovanju postavili visoke cilje, tako z vidika pokritosti tržišča živil, kot tudi uporabnosti mobilne aplikacije, da bi bila le-ta zanimiva za čim več prebivalcev. "Že v času razvoja aplikacije VešKajJeš smo se zavedali, da gre za orodje, ki bo koristilo veliko prebivalcem, nekoliko pa nas je skrbelo, ali bodo uporabniki aplikacije pripravljeni sodelovati in nas podpreti pri zbiranju podatkov. Za dodajanje živil morajo namreč uporabniki s posebno funkcijo aplikacije fotografirati manjkajoče živilo, ki se potem pošlje v našo podatkovno bazo v nadaljnjo obdelavo. Izkazalo se je, da so bile te skrbi nepotrebne, saj podatki o uporabi aplikacije presegajo tudi najbolj optimistična pričakovanja," je povedal Igor Pravst z Inštituta za nutricionistiko.
Že prvi dan si je omenjeno aplikacijo na mobilni telefon namreč naložilo več kot 20.000 uporabnikov, prejeli so vrsto pohval, uporabniki pa so jim posredovali tudi že preko 3.000 predlogov za dodajanje novih živil, vključno s fotografijami.

"Predloge že obdelujemo in bodo postopoma dodani v podatkovno bazo. Vsem uporabnikom aplikacije VešKajJeš se iskreno zahvaljujemo za vso podporo, hkrati pa jih prosimo za nekaj potrpljenja, saj vseh zbranih podatkov ne bomo uspeli obdelati čez noč," je še dodal.
Zbiranje podatkov se nadaljuje, ekipa projekta pa skrbno beleži tudi vse pomanjkljivosti aplikacije, ki bodo odpravljene v prihodnosti, so sporočili z inštituta.
Pomočnik pri nakupovanju
Kot je znano, aplikacija VešKajJeš potrošniku v treh korakih (izberi – skeniraj– preveri) v barvah prehranskega semaforja predstavi prehranski profil izbranega živila. Potrošnik lahko v trgovini ali doma s kamero pametnega telefona fotografira črtno kodo živila, aplikacija pa mu v hipu prikaže ključne informacije o njegovi hranilni sestavi. Nižje vrednosti so obarvane zeleno, srednje oranžno, visoke pa rdeče. Za živila z rdeče obarvanimi polji velja opozorilo, da takšnih živil ne uživajte v večjih količinah in preveč pogosto.

Aplikacija je povezana z obsežno podatkovno bazo, v katero je vključenih že več 10.000 živil. Če živila v bazi še ni, mu aplikacija predlaga dopolnitev baze. "Lahko se zgodi, da aplikacija posameznega izdelka ne bo našla ali pa da bodo prikazani podatki o sestavi živila drugačni od dejanske sestave, saj se izdelki hitro spreminjajo. V takšnem primeru nam lahko uporabniki s posebno funkcijo v aplikaciji pošljete fotografije takšnega živila, ki jih bo naše ekipa uporabila za dopolnitev baze. Na ta način bodo dopolnjeni podatki dostopni ne le posameznemu uporabniku, temveč vsem uporabnikom aplikacije," je včeraj pojasnil Pravst.
Barvam semaforja so dodali tudi ikone, ki so v pomoč uporabnikom aplikacije z barvno slepoto. Potrošnik lahko z uporabo dodatnih funkcij izdelke med seboj primerja ter jih doda na seznam priljubljenih živil, kar mu omogoča bolj ugodno izbiro tudi s primerjavo živil v posamezni kategoriji (npr. žita za zajtrk) po vseh ali le po izbranem hranilu (npr. sladkor).
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.