Generalni državni tožilec Zvonko Fišer je predstavil izsledke strokovnega nadzora v zadevi Hilda Tovšak in njen pripor. Dejal je, da so na samem začetku sprejeli trdno odločitev, da morajo čim natančneje ugotoviti, kaj je šlo narobe.
Ugotovili so, da se je najprej zalomilo, ker vodja specializiranega tožilstva Harij Furlan, ki je vodil omenjeno zadevo, ni sporočil, da so potekli razlogi za pripor. "To je napaka tožilca," je povedal Fišer. Četudi je to prvenstveno naloga obrambe, bi moral tudi tožilec v trenutku, ko je spremenil zahtevek za preiskavo v primeru delavcev na gradbišču Termoelektrarne Šoštanj (Teš), opozoriti, da je pripor zoper obdolženko treba odpraviti. Tovšakova je bila tako v priporu še naprej, četudi so pogoji za pripor odpadli
Furlan ob prekvalifikaciji kaznivega dejanja ni vložil obtožnega akta in predlagal podaljšanja pripora za Tovšakovo, ampak ga je vložil šele po tem, ko je sodišče Tovšakovi pripor že odpravilo. Kot pojasnjuje Fišer, se je tožilec odločil za vložitev obtožnice, čeprav preiskava še ni bila končana, ko se je zavedel, da utegne obdolženka, če pride na prostost, pobegniti. "To štejem za strokovno tvegano odločitev," je poudaril Fišer. Tako je bila obtožnica po njegovih besedah preuranjena in tvegana, ne pa prepozna.
Je pa Furlanu najmanj nekorektno očitati, da je Tovšakova izginila zaradi njegovega napačnega ravnanja. Ko pogojev za pripor ni več, "mora obdolženec, pa naj se imenuje kakor koli in naj bo še tako zloglasen, oditi na prostost", je dejal. Kot poudarja, tudi za Tovšakovo velja domneva nedolžnosti.
Kot je napovedal, bo zahteval izdelavo ocene tožilske službe za tožilca. Te ocene imajo po njegovih besedah močan vpliv na kariero tožilcev. Če je ta ocena negativna, tožilec ne more napredovati, napreduje počasneje ali pa tudi izgubi službo, je pojasnil. Prav tako pa bo Furlanu, ki opravlja tudi delo vodje Specializiranega državnega tožilstva, priporočil, naj si pridobi sodelavca, ki mu bo pomagal v tem primeru.
Oceno tožilske službe izdela državnotožilski svet, pri njej pa gre za pregled tožilčevega dela v daljšem časovnem obdobju, zato ni mogoče napovedovati, kdaj bo izdelana, pojasnjuje Fišer. Po njegovih besedah so v zadnjih dveh letih izdali dve negativni oceni tožilske službe, obe pa sta imeli za neposredno posledico prenehanje tožilske službe.
Fišer ima, kot je dejal, popolno zaupanje v svoje tožilce, ki so pri svojem delu popolnoma samostojni. Tako se ne čuti ne subjektivno ne objektivno odgovornega v primeru Tovšakove.
Obenem pozdravlja idejo ministra za pravosodje Senka Pličaniča o imenovanju neodvisne skupine strokovnjakov, ki bi preučila primer Tovšakove in druge podobne primere.
Kot pojasnjuje Fišer, je delo tožilca tako, da se bodo napake vedno pojavljale. "Bolj kot je primer zapleten, večja je možnost, da bo prišlo do napake," je dejal. Si pa morajo vsi v okviru svojih pristojnosti prizadevati, da bi bilo teh napak čim manj, s čimer bi bila Slovenija bolj pravna država. Ob tem je opozoril tudi na obremenitve tožilcev, zlasti pri pregonu gospodarskega kriminala.
Pobeg obdolženca je po Furlanovih besedah za vsakega tožilca "nekakšen profesionalni neuspeh". Ko je izvedel za izginotje Tovšakove, se je, kot pravi, v trenutku zavedel, kaj to pomeni za tožilstvo kot celoto. Vedel je, da nihče ne bo pripravljen poslušati, da so v primeru Tovšakove dosegli že dve obsodilni sodbi, ampak se bo govorilo samo o izginotju.
Po njegovih besedah je razumljivo, da je izpustitev Tovšakove, ki je znana javna osebnost, ki je že obsojena in zoper njo teče več kazenskih postopkov, pretresla slovenski družbeni prostor.
Pličanič: Tožilstvo je prevzelo odgovornost za napake
Minister za pravosodje Senko Pličanič po prvem pregledu poročila o strokovnem nadzoru v zadevi Hilde Tovšak ugotavlja, da je vrhovno državno tožilstvo prevzelo odgovornost za napake in bo sprejelo ukrepe, da do podobnih primerov ne bo več prihajalo, so sporočili z ministrstva.
Pličanič bo v prihodnjih dneh Fišerjevo poročilo temeljito proučil in zavzel tudi uradno stališče. Ministrstvo za pravosodje bo v okviru svojih pristojnosti tudi v prihodnje sodelovalo pri izboljšanju delovanja sodstva in državnega tožilstva, da bi zagotovili učinkovitejše pravosodje.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.