Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides ob vprašanju priključitve splošni stavki v javnem sektorju meni, da je treba počakati na konkretne predloge in se o njih najprej pogajati. Če pogajanja zaidejo v slepo ulico ali če se vlada ne bi hotela pogajati, pa za Fides tudi stavka ostaja odprta možnost za prihodnje mesece.
S stavkovnimi zahtevami se ne morejo identificirati
Po besedah predsednika Fidesa Konrada Kuštrina se s stavkovnimi zahtevami sindikatov javnega sektorja, ki so za sredo napovedali stavko, ne morejo identificirati. Kot pojasnjuje, je znižanje mase za plače v javnem sektorju s proračunom potrdil parlament. Znižanje po njegovih besedah v nekaterih delih javnega sektorja ne bi smelo biti problem oziroma je celo nujno. Ob tem je spomnil, da so racionalizacijo javnega sektorja obljubljale vse parlamentarne stranke že pred volitvami.
Kuštrin: Racionalizacija pomeni bolj kakovostno javno zdravstvo
Glede zahteve nekaterih sindikatov v zvezi s pogajanji Kuštrin poudarja, da socialni dialog poteka in da se sami počutijo kot socialni partnerji. Tudi sami se zavzemajo za ohranitev kakovosti javnega zdravstva in drugih področij in racionalizacija ne pomeni slabšega javnega zdravstva, temveč bolj kakovostnega, meni Kuštrin. Ob tem pojasnjuje, da je stavka najresnejše in najbolj radikalno sredstvo, ki ga lahko oziroma morajo sindikati uporabijo v skrajni obliki, ne more pa se ga uporabljati in zlorabljati kar tako. Po njegovih besedah še posebej to velja za stavko zdravnikov, katere posledice čutijo bolniki.
Na vprašanje, zakaj se stavke ne udeležijo iz solidarnosti do drugih sindikatov, Kuštrin odgovarja, da imajo sicer z nekaterimi manjšimi sindikati dobre odnose, a solidarnosti med sindikati ni. Po njegovih besedah pa čutijo solidarnost s tistimi, ki komaj preživijo mesec, in "z državo kot našo materjo". Reforme v državi so po njegovih besedah "nujne, tako kot so bolniku, ki mu pade pritisk in izgublja kri, nujni infuzija, kisik ali tudi transfuzija".
Zdravniki se ne bojijo odpuščanja
V sindikatih, ki napovedujejo stavko, opozarjajo, da bi znižanje mase za plače prineslo tudi odpuščanja. Kuštrin glede tega na področju zdravstva pravi, da zdravnikov v državi primanjkuje, zato jim ne preti odpuščanje. Odločitev za stavko sicer spoštuje, svoje delo na dan stavke pa bodo prilagodili stavkovnim pravilom, je dejal glede sodelovanja s stavkajočimi medicinskimi sestrami. Kot zatrjuje, bo za vse bolnike poskrbljeno.
Spremembe so nujne, a z referendumskim paraliziranjem države jih ni mogoče doseči
Večina članov Fidesa meni, da so spremembe v zdravstvu in javnem sektorju nujne. Sprašujejo pa se, po kateri poti bodo prišle rešitve, če bodo vsi poskusi reform blokirani. "Referendumsko paraliziranje države ni korak v smeri sprememb, temveč v smeri ohranitve sedanjega stanja, ki pa ni dobro," opozarjajo. "Dogodki zadnjih dveh let so pokazali, da noben politični pol v Sloveniji ni ponudil reforme, ki bi uživala širšo družbeno ali sindikalno podporo, in da so reformni ukrepi – kolikor smo jih uspeli izpeljati – na koncu vedno nastali za pogajalsko mizo," še dodajajo.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.