Naslovnica

Farmacevti bodo stavkali

Ljubljana, 08. 05. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sindikat farmacevtov Slovenije SIFARM je za 31. maj med 11. in 12. uro napovedal opozorilno stavko farmacevtov v zdravstvu. Tako je na svoji prvi seji danes zjutraj sklenil stavkovni odbor, ki so ga v sindikatu ustanovili potem, ko tudi po pol leta od pristojnih v državi niso dobili odgovora glede svojega predloga kolektivne pogodbe za farmacevte in je anketa med članstvom pokazala večinsko podporo stavki. V SIFARM pojasnjujejo, da predlog kolektivne pogodbe za farmacevte, za katere zdaj velja panožna kolektivna pogodba za področje zdravstva in socialnega varstva, glede na obstoječe določbe ne širi pravic farmacevtov, na novo pa ureja tarifni del. Obenem pa v sindikatu opozarjajo tudi na vrsto drugih težav, s katerimi se srečujejo in ki so prav tako prispevale k temu, da so se odločili za napoved opozorilne stavke.

Za 24ur je predsednica glavnega odbora SIFARM, Marta Poljanšek, povedala, da že od novembra 2000, ko so na pristojna ministrstva poslali predlog kolektivne pogodbe, niso dobili nobenega odziva. Na njihov predlog kolektivne pogodbe se je odzvala zgolj Lekarniška zbornica, ki je obravnavala njihov predlog na glavnem odboru in imenovala pogajalsko skupino . Ker jim je odgovorila le Lekarniška zbornica, so v aprilu zdravstveno ministrstvo še enkrat opozorili na svoje probleme. Med njimi je danes Poljanšekova v prvi vrsti opozorila na plačna nesorazmerja, saj po njenih besedah zdaj samo zdravniški dodatek znaša toliko kot osnovna plača farmacevta. Po predlagani rešitvi, ki jo vsebuje njihov predlog kolektivne pogodbe, pa bi ta nesorazmerja odpravili z uvedbo farmacevtskega dodatka, ki bi znašal 95-odstotkov zdravniškega dodatka.

Kot je opozorila članica stavkovnega odbora Mojca Galeša, iz poročila Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) za leto 1999 izhaja, da so lekarniške storitve v sistemu zdravstvenih storitev predstavljale le 1,6-odstotni delež. Tudi po uvedbi farmacevtskega dodatka, je poudarila, ne bi obremenjevali zdravstvene blagajne tako, kot jo obremenjujejo drugi poklici. Sicer pa je opozorila še na en problem, in sicer na pomanjkanje farmacevtov v zdravstvu. Po podatkih sindikata, v katerega je vključenih 517 farmacevtov, v Sloveniji v javni lekarniški službi dela 567 farmacevtov, v nacionalnem programu zdravstvenega varstva do leta 2004 pa je opredeljena potreba po dodatnih 159. Posebej pereče so razmere v bolnišničnih lekarnah