Kaj se dogaja s pozabljenim letalom falcon, ki je pred leti zaradi svoje cene burilo duhove? Po napovedih ministra za obrambo Aleša Hojsa bodo zdaj že več kot deset let starega falcona vpisali v register vojaških plovil v dobrem mesecu dni in tako zmanjšali mesečni strošek za plovnost letala za 4500 evrov.
Od leta 2009 do leta 2012 so stroški ministrstva za obrambo za letalo po Hojsovih besedah znašali okoli 1,6 milijona evrov. V vsem tem obdobju pa letalo ni letelo, je poudaril. Ideja, da se letalo spet spravi v zrak, se je po ministrovih besedah rodila v Slovenski vojski, kjer so mu predlagali, da bi bilo letalo smiselno ponuditi za program na ravni dežel Nata, kar pomeni, da se lahko letalo odda v najem. Ta ideja je nastala v obdobju, ko agenciji za civilno letalstvo kljub obljubam letala ni uspelo oddati, prodati ali zagotoviti ustreznih prevozov VIP, je pojasnil Hojs.
Tako so po njegovih besedah nemudoma začeli izbirati pilote, ki so jih poslali na šolanje, za kar so porabili 200.000 evrov. Letalo še ni v registru Slovenske vojske, saj so ga prevzeli pred nekaj dnevi, ko je prišlo z rednega letnega remonta v Švici, je dejal. Bo pa vključno s posadko usposobljeno do konca maja oz. najpozneje do začetka junija.
Z vojaškimi letali se vozita tudi Merklova in Obama
Poslanko SD Ljubico Jelušič je zanimalo tudi, kako potekajo načrti za preoblikovanje notranjosti letala. Hojs v zvezi s tem odgovarja, da preureditev ni načrtovana. Vojska se je po njegovih besedah zanimala za to, koliko bi stalo, če bi lahko nadomestili sedeže VIP s 16 oziroma 18 sedeži, a ponudbe za to še ni.
Na vprašanje Jelušičeve, kako lahko letalo prispeva h ključnim obrambnim zmogljivostim države, če se istočasno preoblikuje v letalo za potrebe letenja te ali pa katere koli druge vlade, je Hojs dejal, da težko zagovarja "bojno udejstvovanje tega aviona, ker bojnega udejstvovanja tega aviona ni". "Vsekakor pa lahko zagovarjam, in to bom vedno zagovarjal, da je po mojem najdražje to, da je avion na tleh, da je avion prizemljen," poudarja minister.
Ob tem pojasnjuje, da praksa prevozov VIP, pri čemer ne gre samo za predsednika vlade, temveč tudi za druge, v tujih državah ni tako nenavadna. Z vojaškimi letali se tako po njegovih besedah vozijo tudi nemška kanclerka ter ameriški in italijanski predsednik, pa ta letala niso obravnavana kot nekaj, česar vojska ne potrebuje.
Kot meni, so stroški za vzdrževanje letala neumestni, če z njim nihče ne leti. Če pa se najde kupec za to letalo, ga bodo z veseljem prodali, je še dodal.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.