Gospodarstvo

'Krizo imamo, ker smo od leta 1980 do 2007 predobro živeli'

New York, 14. 11. 2012 11.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Finančni trgi so na poti k novemu zlomu, ocenjuje švicarski finančni guru Marc Faber, ki trditve utemeljuje na zadnjih slabih poslovnih rezultatih največjih svetovnih gigantov. Za padec ne krivi Evrope, pač pa ves zahodni svet, ki je živel na preveliki nogi.

Marc Faber meni, da plačujemo ceno za preveč razkošno življenje, pristanek na realnih tleh pa bo trd.
Marc Faber meni, da plačujemo ceno za preveč razkošno življenje, pristanek na realnih tleh pa bo trd. FOTO: Reuters

Če gre verjeti finančnemu guruju Marcu Faberju, ki je do zdaj pravilno napovedal že dva borzna zloma in zadnjo finančno krizo, bo se bo na finančnih trgih že v kratkem zgodil nov zlom.

"Trgi se ne potapljajo zaradi Grčije ali ameriškega davčnega prepada. Trgi padajo, ker vse nižji dobički povzročajo razočaranje. Svetovna ekonomija bo prihodnje leto rasla le malenkostno, morda se bo celo skrčila. To pa je glavni razlog, da se bodo vrednosti delnic znižale vsaj za 20 odstotkov," je povedal za CNBC.

Faber, ki je znan po apokaliptičnih napovedih, ki pa se pogosto žal uresničijo, kot tipičen primer dogajanja navaja družbo Apple, v kateri je dobiček, nižji od pričakovanj, povzročil, da je vrednost delnice od septembra, ko je ta dosegla absolutni višek, padla za kar 20 odstotkov, 14 odstotkov samo v zadnjem mesecu.

Niz slabih četrtletnih poročil, v katerem najdemo še družbe, kot so Amazon, McDonald's ali Google, je tako precej ohladil navdušenje vlagateljev.

Faber tudi ocenjuje, da bo davčni prepad, torej dvig davkov in zajezitev državnega zapravljanja, v praksi pomenil manjša davčna zvišanja v petletnih intervalih in varčevanje za naslednjih 100 let.

Faber meni, da so ZDA le še korak oddaljene od evropskih problemov, kar pomeni, da bi se morali lotiti varčevanja, kar pa bo težko. "Težki časi so. Vprašanje pa je, ali smo sposobni ubrati blažjo pot varčevanja ali pa bomo tvegali, da se naša družba v prihodnjem desetletju popolnoma razkroji," pravi Faber in dodaja: "V demokraciji je tako, da se ljudje do zadnjega izogibajo udarcem, težave pa medtem samo rastejo."

Celoten finančni sistem bi se moral resetirati

Faber navaja več krivcev za počasno okrevanje trga, med drugim nepremičninski trg, ki je po njegovem dobesedno preveč pozidan. Potem pa so tukaj še dolgovi držav. "Zahodni svet, vključno z Japonsko, je preveč zadolžen. Ti dolgovi ne bodo izginili, treba jih je plačati, ali pa bodo ustavili gospodarsko rast. Prišel je čas plačila za obdobje med letoma 1980 in 2007, ko je zahodni svet živel daleč nad svojimi zmožnostmi."

Faber je še povedal, da so se vsi dosedanji posegi centralnih bank izkazali za neuporabne. Prepričan je, da je rešitev v preoblikovanju finančnega sistema, ki pa se lahko zgodi le s propadom trgov.

"Mislim, da bi bilo treba resetirati globalni finančni sistem, a tega ne bodo storile centralne banke, pač pa bo do tega pripeljal propad trgov – pa naj gre za trg valut, delnic ali obveznic. To se bo zgodilo prej ali slej. In potem bomo srečni, če bomo imeli še polovico premoženja, ki ga imamo danes," je prepričan.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (126)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dadi87
27. 11. 2012 20.46
Ne, ampak je kriza bila narejena "umetno", ker je bilo to vse izplanirano že v naprej :) Pa lep večer še naprej.
Jermen
19. 11. 2012 09.30
+0
in zakaj so sedaj delavci krivi???
Te vidim
20. 11. 2012 10.31
-3
Ker dobijo preveč, delat bi morali zastonj.
markuss228
16. 11. 2012 10.14
+2
ampak mislim da bi takšni ki so precej tisoč evrov dolžni državi od kazni itd in seveda zdravi pa izkoriščajo socjalno denarno pomoč! Delali v določenih firmah in to odslužli.
markuss228
16. 11. 2012 10.12
+3
markuss228
16. 11. 2012 10.11
+3
Mislim da bi mogli zaposliti tiste ki so kar nekaj tisoč evrov dolžni državi in sedijo na Socjalni podpori in so seveda zdravi!
X-XY
16. 11. 2012 09.37
+1
Odkar delam tj 26 let, sem vedno v off side-ju, tako da ne vem, kaj sem jaz tu kriv. In ne pojem, kak je že pisalo v enem člansku, 1 kg mesa na teden.
olyca
16. 11. 2012 09.16
+5
Ta bumber je narobe rekel, so dobro živeli in delavce ožemali do onemoglosti, zato je tudi to kar imamo danes.
bedak12346
16. 11. 2012 09.12
+3
Ampak moraš pa res bit pameten da ugotoviš da je večina zemljanov že revnih, pa pač ne more kupovati več stvari razen nujne(hrano), pa še to težko potem pa Apple nima več takega dobička, ja nažalost slabo plačni in izčrpani delavci ki delajo njihove izdelke jih pač ne morejo kupiti, ko pa izdelava košta par dolarjev prodaja se pa za 300 ali več
bedak12346
16. 11. 2012 09.07
+6
Za te guruje je znano da bi morali vsi živet kot kitajci, spat po tovarnah, biti malo plačani (tolk da maš za hrano), ko pa nimaš več pa s tovarne skočiš da ne delaš stroške bogim kapitalistkom
vinex
16. 11. 2012 00.02
+6
Kriza je preprosto nastala zato,ker so bogati izkoristili in pokradli vse kar se je dalo.Obogatiš lahko le na račun drugih.Zelo težko do tega prideš sam,takih je zelo malo. Si predstavljate,da ima 10% bogatih , obvladuje bogastvo celega sveta. Zgodovina je pokazala,da se v takšni ekonomski situaciji,ne bo dobro končalo. Težko bo zadržati širše množice revežev. Več kot 60% ljudi na svetu ni nikoli živelo razkošno.
PREPROSTA
15. 11. 2012 23.38
+6
res se je lepo živel h.......... ko so ppobrali kar se je dal, državo uničili, delavci ostali brez služb da ne govorim kako so socialno zakonodajo spremenil za koga..da se bogati še naprej bogatijo in revni postajajo še bolj revnejši ...čudi me da nekomu ne poči film in odmakne s tega sveta kakšnega...................prej je beograd pobiral keš... zdej smo se osamosvojil kdo jih zdaj pobira
kawasakimen
15. 11. 2012 21.09
+9
Ne spomnim se,da bi razkošno živel s tisto mojo plačo.
kawasakimen
15. 11. 2012 21.08
+5
Ne spomnim se,da bi razkošno živel s tisto mezdo,ki se ji pravi plača.
Darko32
15. 11. 2012 13.09
+9
Kriza je posledica tega, ker se je nepravilno in napačno odločalo o razvodju. Kdor spremlja zgodovino dobro ve, da so vsi kapitulirali v smer storitvene dejavnosti in proizvodnjo seliti na t.i. cenejša področja, kjer naj bi bila delovna sila cenejša in sočasno iskati subvencije od držav. TAko je počasi šlo vse navzdol in posledica tega je ta, da je proizvodnja zastala in imamo samo preprodajo izdelkov in nič drugega. Sedaj pa taisti, ki so govorili, da gredo na prej navedene trge zaradi zgrešene politike prosijo pomoč države in banke. ZAto pa imamo zlom celotnega gospodarstva. JAvna uprava pa samo nabija in pobira denar od ljudstva. Tudi z izmišljanjem raznih prekrškov in drugih nepravilnosti. Takšno stanje bo povzročilo splošne nerede, ki bodo povzročili, da bo ulica kaznovala kar dotične ljudi, ki so sodelovali pri tem početju.
KungFuPanda
15. 11. 2012 10.38
+12
Jaz v teh letih nisem dobro živel. Sicer pa švicarji še vedno dobro živijo, čeprav so tudi do zdaj. Zakaj pa oni lahko? Če pogledamo podatke, so najbogatejši ljudje v sloveniji (in v svetu) še povečali svoje bogastvo. A ni to malo skregano s krizo? To kaže na to, da je denarja dovolj, samo razporejen ni pravilno.
MICLA
15. 11. 2012 09.58
+13
kdo je dobro živel tisti ki so pokradli slovenijo in nesposobni direktorji ki so zafurali kar nekaj podjetij pobrali odpravnine in nadaljevali z uničevanjem novih podjetij to naj pa sedaj plačujemo mi ki nismo nič krivi in imamo komaj za preživetje kriminalisti in sodstva pa delajo v njihovo korist.
polikarbonatka
15. 11. 2012 09.47
+14
svet potrebuje katarzo,moralno očiščenje,obsodit je treba osebke ki so krivi za nastalo situacijo in uvesti nova pravila "igre",šele takrat bo šlo na bolje
polikarbonatka
15. 11. 2012 09.50
+11
in seveda,v teh letih 1980-2007 so si določeni nagrabili nepredsavljivo bogatstvo
realist55
15. 11. 2012 08.26
+9
Krizo imamo ,ker so bankirji pokradli pol Evrope in kredite dajali na lepe oči!!!Krizo imamo,ker ima polovica Evrope podkupljivo politiko in politike!!!Krizo imamo,ker je pol nesposobnih menedžerjev preveč plačano!!!Če komu to ni jasno je verjetno z drugega planeta!!!!!
gospakatja
15. 11. 2012 09.57
+5
krizo imamo, ker smo VSI živeli nad svojimi zmožnostmi, banke pa so to podpirale s poceni krediti!!! niso krivi drugi, krivi smo mi sami, če smo si na grbo (delavsko plačo) naložili kredit za avto, ki si ga ne moremo privoščiti, kredit za stanovanje, ki si ga ne moremo privoščiti, kredit za dopust, ki si ga ne moremo privoščiti; če se vozimo po cestah, ki si jih kot država ne moremo privoščiti, če vozimo otroke v vrtce s standardi, ki si jih ne moremo privoščiti, če se za ostranitev parih bradavic odpravimo b bolnice, ki si jih ne moremo privoščiti ( a vam je jasno, koliko stane oskrbovalni dan v bolnici?), če zahtevamo osvetljene ulice, nogometne stadione, urejena parkirišča, visokokakovostna oblačila za vojsko, policijo, carino,...in se ne vprašamo, kdo bo to plačal!! vse se plača- prej ali slej!!!
KungFuPanda
15. 11. 2012 10.51
+11
gospakatja, ne strinjam se z vami. Krizo so ustvarili špekulanti in bankirji, kateri so najemali miljardne kredite zavarovane z meglo. Zdaj tega denarja ni, oni pa ga tudi ne bodo vrnili. Lahko jim vzamejo samo meglo. Nam bodo vzeli hišo, če kredita ne bomo plačevali. Špekulanti delajo krizo s tem, ko dvigujejo cene hrane/nafte takoj, ko slišijo kako nepreverjeno novico. Kupujejo dobrine na zalogo, ker ocenjujejo, da jih bodo dražje prodali. In s tem, ko ustvarjajo umetno povpraševanje se dvigujejo tudi cene. In tisti, ki dobrine res potrebujejo (npr za poslovanje firm ali za lastno uporabo), morajo za njih plačevati več. Zato je kriza. Kar pomislite, kako se je cena nafte dvignila, ker se je nekdo zafrkaval na tweeterju. Ta globalni sistem je že absurden.
bingo 1
15. 11. 2012 08.03
+7
gospakatja pravi,vse je bilo na kredo,prebivalstvo,država.-------------------Pač danes bi si vsak posameznik privoščil in kredo da ima pravo zaposlitev,katere je nekdaj imel,pač primer niso v šoli otroci nič krivi če nič ne znajo ker za to so profesorji krivi,enako je tole v sami družbi za vse kaj je potrebno za življenje,ker voliš ta prave da te vodijo in usmerjajo na pravo pot,pač kje je od teh panog,zgleda vsa pohlepnost nekateri so vse zavozili-------------------bingo x Ljubljana-------------------
zemljemerec
15. 11. 2012 07.44
+2
Točno, čisti računi dobri prijatelji. Kdor je podpisal pogodbo naj za posledice tudi odgovarja sam. Kolektivna krivda je nedopustna. To ni demokracija to je diktatura moči.