Po dolgotrajnih razpravah in zapletih so evropski poslanci danes na plenarnem zasedanju s 537 glasovi za in 126 proti vendarle potrdili večletni finančni okvir EU za obdobje 2014–2020. Svet bo proračun potrdil 2. decembra, a to je le formalnost.
Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz je glasovanje označil za "izredno pomembno", saj pomeni, da bodo lahko prepotrebna sredstva EU zdaj pravočasno stekla s 1. januarjem 2014. Višina proračuna je resda "daleč od popolne", je ponovil že znano stališče poslancev, a dodal, da so le dosegli pomembne izboljšave.
Predsednik komisije Jose Manuel Barroso, je dejal, da "je to velik dan za Evropo". "Proračun EU je v primerjavi z nacionalnim bogastvom skromen po velikosti. A en sam letni proračun predstavlja več denarja – v današnjih cenah – kot njega dni celoten Marshallov načrt," je poudaril. "To je dogovor, ki pomaga vsem družinam v Evropi," je še zapisal.
V letih 2014–2020 bo v evropski blagajni skupno za 960 milijard evrov zavez, kar je 3,5 odstotka manj kot v iztekajočem se sedemletnem finančnem obdobju in obenem točno en odstotek BDP Unije. Dejanska plačila so določena pri dobrih 908 milijonih evrov, kar je 3,7 odstotka manj kot v letih 2007–2013. To je prvi večletni proračun, ki je siromašnejši od svojega predhodnika, zato so ga poimenovali proračun zmernosti.
Slabih 38 odstotkov denarja bo šlo za skupno kmetijsko politiko, 34 odstotkov za kohezijsko in regionalno politiko, dobrih sedem odstotkov za program za raziskave in inovacije Obzorje 2020, dobre tri za instrument za povezovanje Evrope ter 1,5 odstotka za program Erasmus+. Slabih devet milijard evrov bo poleg tega npr. šlo za boj proti brezposelnosti mladih.
S ciljem, da je vsak evro čim bolje porabljen, bo proračun Unije po novem precej prožnejši, kot je bil – tako ko gre za prerazporejanje sredstev med različnimi postavkami kot med leti. Denar naj bi tako res šel tja, kjer je najbolj potreben, npr. za zaposlovanje mladih, sredstva, ki bodo ostala neporabljena, pa se ne bodo več vračala v nacionalne denarnice.
Kot drugo je parlament dosegel, da bo morala komisija leta 2016, ko bo EU torej imela nov parlament in novo komisijo, izvesti temeljito vmesno revizijo in predlagati ustrezne popravke.
Med pogoji, pri katerih so ves čas vztrajali poslanci, sta bila poleg tega še dogovor o celovitem rebalansu letošnjega proračuna EU in preučitev sistema lastnih virov za polnjenje evropske blagajne. Sedanje stanje, ko so prilivi vanjo odvisni od "dobre volje" držav, po njihovem mnenju namreč ni vzdržen.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.