
Nemški minister za notranje zadeve Hans Peter Friedrich je opozoril, da se je v Siriji bojevalo 500 evropskih "džihadistov", ki so se nato vrnili domov. Po njegovih besedah gre za "džihad turizem", pri tem pa opozarja, da njegovi evropski kolegi ignorirajo resnost tega problema.
V pogovoru za nemški časopis Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) je na vprašanje, v čem je težava, saj da so se potomci muslimanskih priseljencev v Evropi odhajali bojevat tudi na bojišča v Afganistanu in Pakistanu, odgovoril, da je Sirija precej bliže in polni naslovnice vseh medijev.
"Ti ljudje so močno motivirani za Sirijo, tam se naučijo ubijanja, osvojijo tehniko, da svoje sovraštvo pretvorijo v delo, nato pa se s prstom na sprožilcu vrnejo v Evropo. Gre za tempirane bombe," opozarja minister.
Zadnja študija Centra za študij radikalizacije (ICSR) je ocenila, da se je v Siriji bojevalo približno 600 borcev iz 14 evropskih držav. Ti naj bi med drugim prihajali iz Velike Britanije, Avstrije, Španije, Nemčije in držav Beneluksa. Študija pa poudarja še, da v Sirijo ne potujejo le džihadisti.
Večina naj bi se jih sicer tja podala, ker so v medijih spremljali trpljenje, ki ga povzroča režim Bašarja al Asada, hkrati pa so jezni, ker mednarodna skupnost sedi križem rok.
"Džihad turisti" prihajajo iz lokalnih salafističnih krogov, veliko pa je tudi takšnih, ki pred tem niso pripadali tem krogom, zato minister meni, da bi bilo treba delovati preventivno in mlade navezati na vrednote družbe, v kateri živijo, hkrati pa omogočiti preganjanje agresivnih fundamentalističnih pridigarjev.
Ahtisaari: Al Asada ima dovolj tudi Rusija
Finski diplomat Martti Ahtisaari pa je na eni izmed okroglih miz na Dunaju dejal, da bi lahko bilo vse drugače. Ob tem je odgovornost za to, da v Siriji še vedno divja vojna, pripisal Zahodu. Do zdaj je v vseh intervjujih s prstom kazal na Varnostni svet Združenih narodov, ki je bil po njegovem mnenju premalo odločen.

"Rusija je februarja lani Zahodu ponudila pogovore o odstavitvi Al Asada – na to bi oni zagotovo lahko vplivali," je dejal na dunajskem Institutu za antropologijo. Ta predlog mu je neposredno posredoval ruski veleposlanik v Združenih narodih Vitalij Čurkin in mu dejal, naj jo razširi naprej.
Tako je sam Zahod obvestil, da imajo Rusi dovolj al Asada, vendar pa so ZDA, Velika Britanija in Francija to popolnoma ignorirale. V medijih zahodnih držav se je tako še naprej širilo, da Moskva ščiti Asada, kar je še krepilo stereotip o ruskih imperialističnih ambicijah.
Čurkin je po besedah Ahtisaarija takrat ponujal tudi možnost, da bi posameznim skupinam v Siriji skupaj izročili orožje, hkrati pa bi z usklajenim diplomatskim pritiskom sirske upornike in sirske oblasti prisilili, da začnejo mirovne pogovore.
Finski diplomat trdi, da so vse ruske pobude v Varnostnem svetu naletele na gluha ušesa, pa čeprav je bilo jasno, da je treba al Asadu pomagati.
Avstrijci odhajajo zaradi napetosti
Avstrijski časopis Die Presse pa je komentiral zadnjo odločitev Avstrije, da z Golanske planote umakne svojo pripadnike mirovnih sil. Tam so namreč na eni strani al Asad, šiitsko gibanje Hezbolah in Iran, ki ima morda tudi jedrsko orožje, na drugi pa nervozni in zagotovo jedrski Izrael, kar verjetno pomeni tudi ZDA, na tretji strani pa je Turčija s prebujenim osvajalskim refleksom, na četrti je Rusija, ki ima dovolj, da jo Zahod ponižuje, tako kadar razmišlja konstruktivno, kot tudi ko ne, na peti pa so še Britanci. "Samo brez svečane predaje dolžnosti Hezbolahu, fantje," je komentar začinil avtor v omenjenem časopisu.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.