
Film bo od danes na rednem sporedu v ljubljanskem Koloseju, predpremiera filma, ki je bil posnet za deset milijonov dolarjev v koprodukciji Velike Britanije, Nemčije, Italije in Makedonije, pa bo danes tudi v Rimu. Kot je povedal sam režiser, ki je za to priložnost prispel v Slovenijo, bodo film v redni distribuciji za Italijo julija začeli prikazovati na Japonskem, sledile bodo Nemčija, Španija in Združene države.
Kot je povedal Mančevski, je njegov film - na katerega je bilo po zmagovitem prvencu, filmu Pred dežjem, treba čakati sedem let - v Makedoniji od oktobra doslej videlo že okrog 70.000 gledalcev, od tega samo v Skopju 60.000. Med pripravami je "predelal" na desetine knjig o zgodovinskem dogajanju na ameriškem Divjem zahodu in v Otomanskem carstvu. Film se dogaja v Oklahomi in Makedoniji; za Oklahomo je pri snemanju služila kar okolica makedonskega Štipa. Na vprašanje, zakaj tako dolgo ni posnel drugega filma, je "priznal", da je v vmesnem času začel kup projektov, ki pa niso bili uresničeni; delno po njegovi krivdi, saj je skušal narediti avtonomen avtorski izdelek znotraj natančno določenih in za evropske pojme prisilnih hollywoodskih standardov. Hollywood, skratka, ne nudi kreativnega dela, je prepričan režiser.

Mančevski, ki je nekje izjavil, da ne bo več snemal umetniških filmov - doslej je posnel že množico spotov, obenem poučuje režijo postdiplomce na Univerzi New York - je ostal nedoločen in odvrnil, da trenutno nima v delu nobenega celovečernega projekta.
Prah je lani izven tekmovalne konkurence odprl 58. filmski festival v Benetkah. Bil je med najdražjimi projekti evropskega filma v letu 2000. Pred dežjem, ki smo ga videli tudi v Sloveniji, je leta 1994 prav na festivalu v Benetkah dobil zlatega leva, leto kasneje (1995) pa je bil nominiran za najprestižnejšo filmsko nagrado oskar v kategoriji tujejezični film.
V Prahu se prepletajo tri zgodbe: dve z začetka XX. stoletja, ki se dogajata v Makedoniji in na ameriškem Divjem zahodu, tretja pripoved pa je postavljena v današnji New York. Ekipa Mančevskega je snemala v ZDA, Makedoniji in Nemčiji. Prva klapa Prahu je padla v New Yorku. Glavno vlogo je odigral Britanec Joseph Fiennes, protagonist filma Zaljubljeni Shakespeare, poleg njega še nekaj mednarodnih filmskih zvezd, kot so David Wenham in Adrian Lester, od domačih igralcev pa so večje vloge prevzeli Nikolina Kujača, Vlado Jovanovski in Salaetin Bilal. Mančevski je za Prah napisal tudi scenarij. Osnovna zamisel zgodbe je prepletanje ikonografije vesterna in makedonske zgodovine.