Potem ko so pogajalci Kosova in Srbije dosegli dogovor o normalizaciji odnosov med državama, sta dogovor potrdila tudi srbska vlada in kosovski parlament. Srbski parlament ga bo obravnaval predvidoma še ta teden.
V Srbiji so se koalicijske stranke o dogovoru uskladile še pred današnjo sejo vlade. Najbolj sporazumu nasprotujejo v nacionalističnih strankah; odločno proti so predvsem v Demokratski stranki Srbije nekdanjega premierja Vojislava Koštunice. Ta stranka je sicer tudi proti nadaljevanju srbskega približevanja evropskim integracijam, ker je EU dogovor s Prištino postavila kot pogoj za nadaljevanje pogajanj o približevanju Srbije.
Proti sporazumu so tudi Srbi na Kosovu, ki so začeli zbirati podpise, da bi prepričali vlado v razpis referenduma o sporazumu. Za danes so v Kosovski Mitrovici sklicali tudi proteste.
Sporazum v 15 točkah sicer določa, kakšno stopnjo avtonomije naj uživa skupnost srbskih občin na severu Kosova. Med drugim določa, da je regionalna policija v tamkajšnjih štirih srbskih občinah del kosovske policije. Načelnik regionalne policije bo kosovski Srb, imenovalo pa ga bo kosovsko notranje ministrstvo, a s seznama imen, ki ga bodo predlagale omenjene štiri občine.
Določa tudi, da bo pravosodje delovalo v okviru pravosodnega sistema Kosova, da pa bo prizivno sodišče v Prištini oblikovalo senat, v katerem bodo večinoma srbski sodniki. Ta senat bo pristojen za omenjene štiri srbske občine. Oddelek prizivnega sodišča bo imel sedež v Kosovski Mitrovici, v vseh senatih tega okrožnega sodišča pa bodo imeli večino srbski sodniki.
Evropska komisija Srbiji odpira vrata
Po doseženem dogovoru je Evropska komisija danes priporočila začetek pristopnih pogajanj s Srbijo in začetek pogajanj o stabilizacijsko-pridružitvenem sporazumu s Kosovom. Priporočili je evropski komisar za širitev Štefan Füle predstavil zunanjim in evropskim ministrom članic Evropske unije. V poročilu o Srbiji ugotavlja, da je država izpolnila ključno prednostno nalogo: stopila korake naprej k "vidnemu in trajnemu izboljšanju odnosov s Kosovom".
Priporočili sta del poročil o napredku Srbije in Kosova, ki ju je komisija minuli teden preložila v pričakovanju dogovora v okviru dialoga Beograda in Prištine. Po petkovem parafiranju dogovora o severu Kosova je poročili dokončala in danes tudi sprejela.
Priporočili pomenita "odločilen odmik od preteklosti in skupen korak naprej v evropsko prihodnost", je poudarila visoka zunanjepolitična predstavnica Unije Catherine Ashton, ki je usmerjala dialog.
Podobno meni tudi Füle: "Srbija in Kosovo sta dokazala, da se lahko osredotočita na prihodnost, namesto da ostajata vkovana v preteklost ... To je dobra novica za ljudi v Srbiji in na Kosovu ter za celotno regijo."
Prav tako si je Srbija po oceni Bruslja v minulih mesecih prizadevala za oživitev reform za zagotovitev delovanja pravne države, neodvisnost ključnih institucij, svobodo medijev, nediskriminacijo, zaščito manjšin, boljše poslovno okolje ter za pozitiven prispevek k regionalnemu sodelovanju, vendar bo ta prizadevanja morala še utrditi.
V poročilu o Kosovu komisija ugotavlja rezultate pri izvajanju niza kratkoročnih prednostnih nalog na področju vladavine prava, javne uprave, zaščite manjšin in trgovine, zato je priporočila začetek pogajanj o stabilizacijsko-pridružitvenem sporazumu. Ta sporazum odpira vrata na nepovratno pot v Unijo, odstrani trgovinske ovire ter opredeli skupne politične in gospodarske cilje.
Tudi Kosovo z dogovorom bližje sodelovanju z EU
Poleg tega je komisija sprejela predlog, ki bo Kosovu omogočil sodelovanje v 22 programih EU. Specifični pogoji sodelovanja v programih bodo odločeni v memorandumih o soglasju, ki bodo dorečeni med Evropsko komisijo in Kosovom.
Zadnjo besedo imajo sicer članice Unije, ki o širitvenih vprašanjih odločajo s soglasjem. Odločitev o pogajanjih s Srbijo in začetku pogajanj o sporazumu s Kosovom bodo članice sicer sprejele šele junija.
Čestitke tudi iz Slovenije
Danes so sicer v Luksemburgu še vedno deževale čestitke Srbiji in Kosovu za "zgodovinski dogovor", med drugimi sta jima čestitala hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić in vodja nemške diplomacije Guido Westerwelle.
Pusićeva je poudarila, da je dogovor pomemben za stabilizacijo ter napredek Srbije in Kosova, "zgodovinski trenutek" za celotno regijo in izjemno pomemben "za prihodnost vseh nas". Nemški zunanji minister pa je ob čestitki opozoril, da je dogovor treba tudi izvesti, ter prav tako ocenil, da je to "dobra novica za vse Evropejce".
Dogovor je danes pozdravila tudi slovenska premierka Alenka Bratušek, ki meni, da je to izraz trdne želje in zavezanosti obeh držav h kompromisnemu iskanju rešitev in napredku v okviru evropskih integracijskih procesov. Predstavlja pa tudi signal regiji, da lahko konstruktiven in učinkovit dialog pripelje do rešitev, ki utrjujejo pomembnost regionalnega dialoga in dobrososedskih odnosov za stabilnost in razvoj vseh držav Zahodnega Balkana, so sporočili iz njenega kabineta.
Jutri bodo o dogovoru sicer razpravljali tudi zunanji ministri zveze Nato. Zasedanja se bo udeležil tudi vodja slovenske diplomacije Karl Erjavec.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.