Gospodarstvo

Evroobmočje končno spet raste, najvišjo rast ima Portugalska

Frankfurt/Pariz/London, 14. 08. 2013 10.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
590

Gospodarstva v evroobmočju so v zadnjih treh mesecih zrasla za 0,3 odstotka. To pomeni, da je recesije evroobmočja konec. Nemčija je imela 0,7-odstotno rast. Francija je izšla iz recesije, prav tako tudi Portugalska, ki beleži najvišjo rast v območju. Celo Grčija izkazuje primarni presežek v proračunu.

Evroobmočje je v zadnjem trimesečju imelo 0,3-odstotno rast in je tako končalo 18-mesečno recesijo, kažejo zadnji podatki. Izid je celo boljši od pričakovanj analitikov, ki so za območje skupne evropske valute napovedovali 0,2-odstotno rast.

Nemčija je v drugem letošnjem četrtletju imela 0,7-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP), kar je za 0,1 odstotne točke višja rast, kot pa so pričakovali analitiki.

To je za Nemčijo največja ekspanzija gospodarstva v več kot letu dni, rast pa pripisujejo predvsem domačemu povpraševanju, saj se povečuje tako obseg zasebne kot tudi javne porabe, več je bilo tudi investicij.

Dodaten razlog za krepitev največjega gospodarstva v evroobmočju vidijo tudi v dolgi in ostri zimi. Zaradi nje se je marsikaj v nemškem gospodarstvu nadoknadilo šele med aprilom in junijem. Hkrati pa je bil dober tudi presežek v zunanji trgovini, saj se je izvoz krepil hitreje kot uvoz.

Po 18 mesecih gospodarski kazalci spet nakazujejo rast v evroobmočju.
Po 18 mesecih gospodarski kazalci spet nakazujejo rast v evroobmočju. FOTO: Thinkstock

Francija izšla iz recesije

Tudi Francija je v drugem četrtletju ugotovila rast gospodarstva. Znašala je 0,5 odstotne točke, kar je nad pričakovanji. Francoze je dvignil predvsem presežek izvoza nad uvozom, hkrati pa višja poraba tako zasebnega kot tudi javnega sektorja.

Analitiki so napovedovali do 0,2-odstotno rast francoskega gospodarstva v drugem četrtletju. S tem se je Francija izvila iz recesije, v katero je zapadla po prvem četrtletju. Njen BDP se je v zadnjem četrtletju lani in v prvem letošnjem skrčil za 0,2 odstotka.

Na letni ravni statistiki zdaj francoskemu gospodarstvu napovedujejo 0,1-odstotno rast, sprva pa so načrtovali, da se bo BDP za toliko skrčil.

Portugalska raste, Španija, Nizozemska in Italija pa padajo

Po zadnjih uradnih podatkih se je iz recesije izvila tudi Portugalska. V zadnjem četrtletju je njeno gospodarstvo zraslo za kar 1,1 odstotka, kar je največ med vsemi 17 članicami evroobmočja. Špansko gospodarstvo se je v zadnjem četrtletju skrčilo za 0,1 odstotka, nizozemsko in italijansko pa za 0,2 odstotka.

Rasla so tudi gospodarstva Belgije (0,1 odstotka), Češke (0,7 odstotka), Avstrije (0,2 odstotka), Estonije (0,1 odstotka), Finske (0,7 odstotka) in Slovaške (0,3 odstotka).

Za Slovenijo Eurostat v prvi oceni še ne navaja podatkov o gibanju BDP. Slovenski statistični urad bo podatke objavil 30. avgusta, Eurostat pa drugo oceno 4. septembra.

Vendar pa evroobmočje zdaj stoji pred težko nalogo, saj se spopada z zelo težkim okrevanjem, ki ga spodjedajo visoka brezposelnost in varčevanja z zategovanjem pasu v perifernih državah. Te morajo pospešiti reforme trgov, pospešiti rast in ustvarjati delovna mesta.

Grčija s presežkom prihodkov nad odhodki

Čeprav nekateri mediji poročajo, da bo Grčija do konca leta potrebovala nov reprogram pomoči, iz Aten prav tako prihajajo dobre novice. Grčija je v prvih sedmih mesecih letošnjega leta izkazala primarni presežek v proračunu. Prihodki so bili za 2,6 milijarde evrov nad odhodki, če sem ne štejemo stroškov financiranja dolga. K temu naj bi bistveno pripomogel pritok evropskih sredstev.

Ciper ostaja globoko v recesiji

Medtem pa Ciper ostaja globoko v recesiji. Na četrtletni ravni se njegovo gospodarstvo po podatkih Eurostata skrčilo za 1,4 odstotka (v predhodnem trimesečju za 1,7 odstotka), na letni ravni pa za 5,2 odstotka (v predhodnem četrtletju za 4,7 odstotka).

Ciprski statistični urad je danes v prvi oceni objavil, da se je ciprski BDP v letni primerjavi skrčil za 5,4 odstotka, v predhodnem četrtletju pa za 4,8 odstotka. Razlika je lahko posledica upoštevanja oz. neupoštevanja sezonskih dejavnikov – Eurostat objavlja sezonsko prilagojene podatke.

Kot so sporočili iz Nikozije, so upad zabeležili v gradbeništvu, predelovalni industriji, bančništvu, transportu, trgovini, turizmu in storitvenih dejavnostih. Turizem, ključni gospodarski sektor v državi, ki je od letos v skupini prejemnic mednarodne pomoči, je sicer omilil padec BDP, a se je število prihodov v zadnjih mesecih znižalo.

Grčija ima primarni presežek v javni blagajni.
Grčija ima primarni presežek v javni blagajni. FOTO: Reuters

Rehn opozarja, da je dela še veliko

Gospodarstvo evroobmočja je na poti okrevanja, je komentiral evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn. Posvaril je pred "samozadovoljnostjo" in dodal, da države z evrom čaka še veliko dela. "Upam, da ne bo prezgodnjih, samočestitajočih si izjav, ki bi namigovale, da je krize konec," je Rehn zapisal na svojem blogu. Kot je poudaril, so znamenja rasti "previdna", položaj pa še vedno negotov.

Ob tem je komisar opozoril na "nesprejemljivo visoko" brezposelnost v nekaterih državah. Po drugi strani pa verjame, da danes objavljeni podatki kažejo, da politika varčevanja in strukturnih reform daje rezultate. "A pot do našega končnega cilja, to je vzdržnega modela rasti, ki bo zagotavljal več delovnih mest, je še dolga," je menil. "Vzdržno okrevanje je v našem dosegu, a le če bomo ohranili spopad s krizo na vseh frontah," je še dodal.

Na ravni celotne Unije prvo četrtletje na robu stagnacije

Kar zadeva celotno Evropsko unijo – v sedemindvajseterici Hrvaška, ki je v EU vstopila julija, v podatke ni zajeta – je v prvem četrtletju BDP zrasel za 0,1 odstotka. Na letni ravni je bil padec gospodarske aktivnosti v območju skupne evropske valute takrat 1,1-odstoten, v Uniji pa 0,7-odstoten.

Na letni ravni sta najkrepkejšo rast BDP v drugem četrtletju imela baltska tigra. V Latviji so namerili 4,3-odstotno povečanje gospodarske dejavnosti, v Litvi pa 4,1-odstotno povečanje.

Na drugi strani so imeli najobsežnejši letni padec BDP v državah, ki so v programu finančne pomoči ali pod pritiskom mednarodnih trgov. Ciper je imel 5,2-odstoten padec BDP, Grčija 4,6-odstotnega, Portugalska in Italija dvoodstotnega, Španija pa 1,7-odstotnega. Z 1,8-odstotnim krčenjem je sklenila tudi Nizozemska.

Za Irsko, ki je prav tako v programu pomoči, Eurostat še nima podatkov ne za četrtletno ne letno primerjavo gibanja BDP.

Eurostat je navedel še primerjavo gibanja BDP z ZDA. Gospodarsko najmočnejša država na svetu je po podatkih Eurostata v letošnjem drugem četrtletju na ravni trimesečja imela 0,4-odstotno rast BDP, na letni ravni pa se je ameriško gospodarstvo okrepilo za 1,4 odstotka.

V prvem četrtletju so ZDA na ravni trimesečja beležile 0,3-odstotno rast, na letni ravni pa 1,3-odstotno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (590)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ONniON
19. 08. 2013 22.13
+3
najnižjo brezposelnost v evropski uniji ima avstrija
ONniON
17. 08. 2013 23.03
+7
Slovenci čimprej se izselit dokler niso meje zaprte, slovenija ima visoko brezposelnost
ROMELS
17. 08. 2013 21.15
+12
Najbolj se trojke boji strukelj, ker ve da imajo njegovi za 30% previsoke plače.
Shisui
18. 08. 2013 12.51
+1
Države katere je obiskala trojka imajo večji zunanji dolg, višjo brezposelnost ter nižje penzije. Prav vse. Pozanimaj se malo.
ROMELS
18. 08. 2013 13.15
+5
Saj jim ni trojka povzročila zadolženost, brezposelnost in zunanji dolg, kot ga omenjaš. Problemi teh držav so javne finance in prepogoltni javni sektor, katerega države same niso sposobne rešiti. Zato pomoč trojke reševanja javnega sektorja.
Shisui
18. 08. 2013 13.33
+1
Napisal sem da ga je povečala, ne povzročila. In kar sem rekel je statistično dokazljivo. 30% JS na cesti POVEČUJE MINUS, višja obrestna mera na dolg, ki je direktna posledica prihoda trojke v vseh državah pa tudi. Sicer se strinjam, da je JS predrag in ga je treba omejiti... Ampak trojka gre predaleč in pregrobo in to se lepo vidi v dejstvu, da so vse države katere je obiskala trojka na slabšem, kot so bile pred prihodom.
ROMELS
18. 08. 2013 13.43
+5
Kakšne ukrepe pa bi sprejel doma, če bi se znašel v takšni situaciji? Verjetno se ne bi zadolževal, ker kredita ne bi mogel vračati pa še vprašanje je, če ti bi ga odobrili. Zelo bi moral zategniti pas in sprejeti ne ljube ukrepe.Isto je pa z državo.
Shisui
18. 08. 2013 15.51
+4
In zakaj točno potrebujemo trojko, ko p¸a vsi vemo kaj je potrebno narediti? Ali se res niti enkrat ne moremo prikazati kot suverena država in sami uredimo to sranje?
ROMELS
18. 08. 2013 16.11
+6
Zato, ker oblastniki pri sebi niso sposobni sami narediti reda. Saj veš, da svojemu strankarskemu kolegu šef ne more reči; Jutri si pa brez službe.Zato zunanja pomoč.To je to.
JE-BI-GA
20. 08. 2013 16.18
+6
Predvsem bi se moralo ukinit financiranje strank, ki delajo samo zdraho med slovenskim prebivalstvom, rezultatov pa nobenih.
Brabus
17. 08. 2013 11.20
-9
Seveda imajo rast, sej smo jim " šenkali", težke milijarde.
puspan
17. 08. 2013 14.28
+9
Ne klanfaj traparij, se ti bodo se otroci smejali za taksne pogruntavscine.
Shisui
18. 08. 2013 12.49
-1
To niso traparije, rast EU in ZDA je popolnoma umetna, vsak tepec zna printati evre in dolarje, imamo 0,3% rast in 5% inflacijo o kateri mediji ne pišejo. Upam, da bo tvoja kmečka pamet sposobna dojeti kaj to pomeni.
ONniON
16. 08. 2013 23.00
+6
Imam dobro novico, da ima avstrija severna soseda najnižjo stopnjo brezposelnosti in beleži rast zaposlovanja , tako da slovenci , ki ste obupani učite se nemško kolikor morate in se čimprej odselite ! moj nasvet ,
puspan
17. 08. 2013 14.31
+7
Vidis Tolar, si ze minus dobil. To jim pa ne pase. Tam za politiziranje sef ne placa nic, samo delat je treba dobro in si potem zadovoljen.
ONniON
17. 08. 2013 23.04
+1
v sloveniji je tudi treba delat in to za 500 €
ROMELS
16. 08. 2013 14.59
+7
Učinki EU trojke se že kažejo.Slovenija pa zamuja s trojko.
napoleon3
17. 08. 2013 09.09
+0
Se strinjam, čedalje več evropejcev je lačnih.
napoleon3
16. 08. 2013 10.13
+1
Spravit plače na kitajsko-bangladeško raven ali pa jih sploh ukiniti, nobenega zdravstvenega zavarovanja, pokojninskih skladov, minimalnih plač, to je zagotovljen uspeh gospodarske rasti. Ali si sploh želimo imeti evro in biti v teh gnili združbi, bi se morali vprašati Slovenci. Evropsko skupnost obvladuje neoliberalistični lobi, ki jo zlorabi za uresničevanje svoje sužnjelasniške politike. Premislimo o referendumu izstopa iz evropske unije, ker so vrednete EU skrenile v napačno smer.
Brabus
17. 08. 2013 11.20
-3
Ja, in takoj uvesti Tolarje, da bo kavica 100SIT , ali še manj. Pa takoj Merđota prodat in spet na 101-ko. Jupiii
puspan
17. 08. 2013 14.33
+4
Ti se za Jupija nisi zasluzil. Ce pa hoces vodo pit se moras pa pred studencem pomatrat, da se dol sklonis, ce ne bos se naprej zejen, kot doslej.
patriot5
16. 08. 2013 09.44
+4
Tele statistike so vse bolj tako. Nekomu, ki ima 100€ plače mu dvigneš 5% pa ima še vedno le 105€. Pa če zapreš vse fabrike razen ene in potem odpreš še ta drugo lahko imaš takoj 100% rast.
cirenij
16. 08. 2013 09.22
+3
Kaj ti pomaga, če narod na Portugalskem prejema plačo 250 EU. In ne brigajo nas drugi, kjer naj bi bili na poti okrevanja. Mi živimo v Sloveniji in me moti, da si lepo vlada in poslanci privoščijo dopust kot sodniki sodne počitnice. Glede na svoje plače in bonitete bi morali nepretrgoma delat in sprejemat ukrepe za zagon gospodarstva in novih delovnih mest. Zdaj se bodo spočiti vrnili in zopet za.....tegn.....ili zanko na vratove navadnih smrt.......nikov. Take kot je npr. Jerovšek ipd., ki se že toliko mandatov vlečejo in nas potapljajo bi bilo potrebno obsodit.
cirenij
16. 08. 2013 09.23
+1
Sem moral popravit s pikicami, ker mi admin komentarja ni sprejel. Prav smešno.
cirenij
16. 08. 2013 09.23
Oprosti admin ampak spodaj se je pojavilo. Štekalo je pa ziher 5 minut.
adminisrat0r
16. 08. 2013 10.52
+3
plačanost po učinkovitosti, dokler ne naredijo nič NE DOBIJO PLAČE pa je problem rešen, če se kakšen pritožuje gre pa še v zapor - čez noč bi čakalne vrste v bolnišnicah, birokratske zamude in sodni zaostanki čudežno izginili
gulmor
16. 08. 2013 09.14
+4
Statistični čira čara.
Mitja Slavinec
16. 08. 2013 08.50
+5
Ena lastovka še ne prinese pomladi.
medo357
16. 08. 2013 08.36
-1
Kje so sedaj tisti „šnelkurz“ doktorji ekonomije, ki so trdili, da varčevanje ni prava rešitev in ne bo prineslo uspeha?
patriot5
16. 08. 2013 09.42
+4
Če bomo mi zaprli polovico fabrik, plačo zmanjšali za 50%,bomo tudi lahko imeli rast, ampak mislim, da je treba te stvari zavreti prej. Če nimaš nič, ni potrebno veliko, da je statistična rast.
SDS_je_poden
16. 08. 2013 11.48
+1
medo357: Nemčija je imela povečan DBP zaradi povečane domače POTROŠNJE, prav tako Francija. Nisi poslušal prispevka?
ubogislovenci
16. 08. 2013 08.08
+10
Ciper ostaja globoko v recesiji...KJE PA SMO MI??? ŠE GLOBJE OD CIPRA IN ALBANIJE!!! LOPOVI POKVARJENI!!!
ONniON
15. 08. 2013 22.23
+6
lažete toliko koliko ste dolgi in široki
hotchilipoper
15. 08. 2013 14.37
+11
A zdaj grem lahko po nepovratne kredite?
lordG
15. 08. 2013 14.32
+20
medtem ko je Slovenija s prihodom Bratuškove vlade padla v najglobjo krizo
Follow me
15. 08. 2013 13.55
Preberite si o tem študentu kaj je ugotovil thomas herndon !
Migremonadob
15. 08. 2013 12.38
+9
Septembra so volitve v Nemčiji, tako da sprijaznite se z veliki pozitivnimi novicami. Jaz sem Slovenec rojen v Sloveniji in tudi umrl bi rad v Sloveniji, zato mene baš briga kako je drugod po državah glejmo za našo malo državo in samo za našo državo in ne EU, Nemčijo, Francijo itd.
odpisan2x
15. 08. 2013 13.27
+6
sunga9
15. 08. 2013 12.34
+17
samo tajkuni rastejo, brezposelnost je pa še večja
lennchma
15. 08. 2013 12.31
+12
To so same laži.