Zunanji minister Karl Erjavec se je danes mudil na sodišču. Kot nekdanji obrambni minister je namreč na predlog obrambe pričal v zadevi Patria. Erjavec je razložil, da se je sam s predstavniki Patrie oziroma njenim direktorjem Jormo Wittakorpijem srečal na obrambnem ministrstvu že po sprejetju sklepa o izbiri. Srečala sta se zaradi pogajanj glede pogodbe.
Erjavec je potrdil tudi, da je nekatere predstavnike Patrie videl na sejmu v Gornji Radgoni leta 2005. Takrat si je tudi ogledal Patriino vozilo in poudaril, da je bil njegov namen prav ogled vozila in ne vzpostavljanje stika s Patrio. "Če vozila ne bi hotel pogledati, pa bi tudi bilo sumljivo," je pojasnil Erjavec.
Erjavec je poudaril, da Janez Janša med izbiro ponudnika za nakup osemkolesnikov ni poskušal vplivati nanj. Janša se za to po Erjavčevih besedah "ni kaj dosti brigal", o zadevi pa sta govorila dvakrat, v obeh primerih na Erjavčevo pobudo, je povedal. Razložil je, da je pri razpisu veljal točkovni sistem in se je matematično dalo priti do najboljšega ponudnika.
Erjavec je med drugim zanikal, da bi poznal obtoženega Jožeta Zagožna. Povedal je, da ga je videl le enkrat na nekem sprejemu v času vodenja ministrstva za okolje. Tudi za obtoženega Walterja Wolfa je Erjavec dejal, da ga ne pozna in dodal: "Jaz poznam le njegove parfume." Prav tako tudi Patriinega posrednika Hansa Wolfganga Reidla pozna le iz medijev, je pojasnil.
S slikarjem Juretom Cekuto se ni nikoli srečal, je dejal Erjavec, prav tako ni bil v stiku z njim. A če bi Cekuta kot slikar zaprosil za sestanek, bi ga, glede na to, da tudi sam rad slika, zagotovo sprejel, je še dodal Erjavec.
"Kadar je Janez Janša na oblasti, je zmeraj politična kriza"
Erjavec je danes potrdil tudi, da ga je v tistem času v svojo rezidenco večkrat povabila tudi finska veleposlanica, a se na vabilo nikoli ni odzval. Njen partner Andrey Mladenov je bil predstavnik Patrie, tožilstvo pa je zanimalo, ali drži, da ga je Mladenov septembra 2006 spraševal, ali je v Sloveniji politična kriza. "Kadar je Janez Janša na oblasti, je zmeraj politična kriza," je odvrnil Erjavec.
Sodnico je zanimalo, ali lahko pojasni, zakaj je v rokovniku, ki so ga našli med hišno preiskavo pri Jožetu Zagožnu, pod datumom 5. avgust 2005 pisalo "Erjavcu se javi". Erjavec zapisa ni znal pojasniti, Zagožnov zagovornik Boris Marčič pa je dejal, da ima tak priimek več ljudi, ne le priča.
Obramba je predlagala tudi zaslišanje nekdanjega mariborskega župana Borisa Soviča. V obtožnem predlogu je namreč omenjeno elektronsko sporočilo Riedla Reiju Niittynenu, ki je bil na Patrii zadolžen za Slovenijo. V sporočilu piše, da se bodo Janez Janša, Jože Zagožen in Walter Wolf srečali v hiši mariborskega župana. Sovič, ki je takrat županoval v Mariboru, je dejal, da se pri njem nikoli ni organiziral tovrstni sestanek, da sam tudi nima hiše, ampak živi v stanovanju, tak sestanek pa se ne bi mogel zgoditi niti v mestni hiši.
Sodišče je danes nameravalo zaslišati tudi Zagožnovo ženo Marijo Zagožen, vendar po besedah sodnice Barbare Klajnšek vabilo ni izkazano.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.