Po seji vlade je njen predstavnik Boštjan Lajovic na tiskovni konferenci pojasnil, da je vlada zakon o davku na nepremičnine danes imela na mizi, a ni v zvezi s tem sprejela nobenega sklepa. Ministrski zbor se je odločil, da bodo do prihodnjega četrtka uskladili "tehnične podrobnosti" in takrat zakon ponovno obravnavali, predvidoma pa tudi sprejeli, je še povedal.
Ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Anja Kopač Mrak je na novinarski konferenci dejala, da razume, da ljudje v času, v katerem živimo, vsako odločitev za višji davek čutijo kot dodatno breme. Vendar hkrati poziva k premisleku, ali je ta davek sprejemljiv z vidika zagotavljanja sredstev, ki so nujna za izplačilo vseh socialnih transferjev in pokojnin.
Proračun je pogojen tudi s tem davkom, je dejala ministrica in dodala, da je interes posamezne skupine relevanten, da pa je treba gledati tudi celotno sliko in se izogibati morebitnemu ustvarjanju medgeneracijskih konfliktov v družbi.
"Sedaj je trenutek, ko v Sloveniji potrebujemo konsenz in odločnost, da sprejmemo rešitve, za katere verjamemo, da so nujne. Nepremičninski davek je na žalost tesno povezan s proračunom," je še dejala Kopač Mrakova.
Ministri predloga zakona en teden ne komentirajo javno
Minister za kmetijstvo in okolje Dejan Židan je povedal, da so ministri podali svoja stališča. Dogovorili so se, da do prihodnjega četrtka, ko še potekajo usklajevanja zakona med resorji in tudi s predstavniki nevladnih organizacij, ministri tega zakona ne komentirajo.
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik je dejal, da bo glede tega zakona še eno usklajevanje, a bo po njegovem mnenju ostal v takšni obliki, kot je, morda s tehničnimi oz. manjšimi popravki. Pomislekov je tudi po njegovih besedah več, a nihče ni zadovoljen, pravi, ko se uvaja kakšen nov davek. Stepišnik še meni, da je zakon dober glede osnovne platforme, da se zajame vse imetnike nepremičnin v Sloveniji.
Na vprašanje, ali bodo prisluhnili Erjavcu, ki zahteva izračune učinkov davka, Stepišnik pravi, da je vlada izračune zase že naredila, a se bodo simulacije še delale, nikakor pa "s tem ne bodo prisluhnili Erjavcu, temveč vladi". Glede nasprotovanj zakonu je Stepišnik ocenil, da so to "mala nasprotja", da "nekateri malo izletijo, ampak je na koncu uskladitev nujno potrebna".
Po neuradnih informacijah naj bi zakon v ponedeljek usklajevali predsedniki koalicijskih strank in vodje koalicijskih poslanskih skupin na kolegiju pri premierki Alenki Bratušek.
Erjavec in upokojenci zaskrbljeni
Erjavec je še pred sejo vlade tudi povedal, da se je danes sestal z vodstvom Zveze društev upokojencev Slovenije. Oboji so glede na prve izračune o učinkih predloga zakona o davku na nepremičnine zaskrbljeni.
Podatki, s katerimi razpolagajo v tem trenutku, namreč kažejo, da bi davek na nepremičnine številne upokojence spravil v težek položaj. Ob tem je spomnil, da je bilo po t. i. Jazbinškovem zakonu odkupljenih veliko stanovanj, ki pa jih v tem trenutku ni mogoče prodati, "ker je nepremičninski trg mrtev".
Priznava, da so predvideni učinki zakona že vračunani v predlogu proračuna za prihodnji dve leti. A vlada mora po Erjavčevih besedah pripraviti vzdržen zakon, ki ne bo povzročil družbenih nemirov. Če pa bo šel zakon v takšni obliki, kot je zdaj predlagan, naprej, ne verjame, da bodo ljudje to mirno sprejeli. Zakon je namreč že hudo razburil tudi kmete, gospodarstvenike verske skupnosti.
Kot enega od scenarijev prvak DeSUS upošteva, da bodo tistim, ki ne bodo zmogli plačevati davka, nepremičnino zarubili. Zakon bi bilo treba pripraviti tako, da bi vzdržal vsako ustavno presojo, s katero grozi več akterjev, od Cerkve do nekaterih gospodarstvenikov, svari Erjavec. Obenem pa mora zakon po njegovih besedah zaščititi socialno najbolj ogrožene, saj bi bilo "nepošteno, da bi udaril tiste, ki že tako ali tako najtežje prenašajo krizo".
V koaliciji so o zakonu različna stališča in razhajanja, saj posamezne stranke glede na svoj program ščitijo posamezne skupine prebivalcev. Različna so tudi stališča o obdavčitvi sakralnih objektov.
Po Erjavčevem mnenju bi bili lahko davka oproščeni objekti, v katerih se izvaja verska dejavnost, drugi objekti v lasti cerkvenih skupnosti pa naj bodo, kot pravi, obdavčeni po enakih merilih kot vsi drugi. Minister za notranje zadeve in prvak DL Gregor Virant je že pojasnil, da bo od ministra za finance Uroša Čuferja zahteval argumente za obdavčitev sakralnih objektov. To je namreč po njegovem mnenju "primerjalno pravno nenavadna" odločitev.
Vlada naj bi glede na dnevni red seje danes začela obravnavo predloga zakona. Državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar je ob obravnavi predloga proračuna na odboru DZ za gospodarstvo in komisiji DZ za nadzor javnih financ povedala, da bo vlada o zakonu odločala najpozneje prihodnji četrtek. Kolikšno bo davčno breme, je usklajeno, odprto vprašanje je le, kako bo porazdeljeno, je povedala na današnji seji komisije DZ za nadzor javnih financ.
KOMENTARJI (94)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.