Politična skupščina Evropske ljudske stranke (EPP), ki se je sestala v torek in danes, je v resoluciji izpostavila, da je Slovenija v težkem gospodarskem položaju in da potrebuje široko podporo slovenskega prebivalstva za soočenje s posledicami finančne krize in nadaljevanje gospodarskih in drugih potrebnih reform za premostitev krize in končanje tranzicije.
Opozorila je tudi, da je Evropska komisija maja letos izpostavila, da je stanje slovenskega pravosodnega sistema nezadovoljivo in slovenski vladi naložila vrsto ukrepov za njegovo popravo.
Zaskrbljeni zaradi Janševe obsodbe
Z resolucijo so v EPP izrazili zaskrbljenost zaradi obsodbe predsednika SDS na sodišču prve stopnje. Kot so navedli, so seznanjeni z njegovo pritožbo na drugostopenjsko sodišče. Pri tem upajo, da bo ta obravnavana v predpisanem roku treh mesecev.
Resolucija ob tem spominja, da je pravica do poštenega sojenja in domneva nedolžnosti temeljna človekova pravica, zato v EPP pričakujejo, da postopek, ki je v teku, ne bo vodil v izključitev Janše iz politične tekme. Neodvisne organizacije, ko sta Svet Evrope in Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), pa resolucija poziva, naj skrbno spremljajo usklajenost postopka, ki je v teku, z vladavino prava in mednarodnimi standardi, so danes sporočili iz EPP.
EPP v resoluciji izraža tudi polno podporo svojim članicam SDS, Novi Sloveniji in SLS.
Sicer pa z resolucijo EPP opozarja tudi na potrebo po neodvisnem in nepristranskem sodstvu v vseh članicah EU ter v tem okviru poziva k hitremu sprejetju učinkovitih lustracijskih zakonov v vseh članicah, ki tega še niso storile, kot tudi njihovo dosledno izvajanje. Poudarja tudi pomen preglednosti in javnosti nadzorovanja tega procesa.
EPP tudi poziva komisijo, naj zagotovi, da bodo postopki javnih naročil v vseh državah članicah sledili zahtevam, določenim z zakonodajo Evropske unije, s čimer se zagotavljata preglednost in učinkovitost.
Misija EPP v Sloveniji na Janšev predlog?
V Sloveniji sta se julija mudila visoka predstavnika EPP Jerzy Buzek in Anca Boagiu. Kot je takrat poročal časnik Večer, naj bi na srečanjih z različnimi političnimi akterji, vključno s predsednikom Borutom Pahorjem, preverjala navedbe SDS o stanju demokracije v državi. Janša je takrat v tvitu potrdil, da je bila misija EPP v Slovenijo poslana na njegov predlog.
V PS kritični
Poslanka Pozitivne Slovenije (PS) Janja Klasinc je v odzivu dejala, da gre za "politični pritisk evropske stranke na neodvisno sodstvo v polnopravni članici EU". Kot je dejala, prihaja poteza EPP na dan, ko je Bruselj podal "zelo pozitivne" ocene o ukrepanju Slovenije za odpravo neravnovesij.
S strani evropske desnice, ki je "očitno pod vplivom prišepetavanja iz Slovenije", po njenem mnenju dobivamo "navodila o lustraciji". Klasinčeva meni, da je EPP "zlorabljena s strani nekaterih posameznikov, ki tudi v Sloveniji – na primer v opozicijski SDS – pozivajo k črnim scenarijem, ki kličejo trojko".
KOMENTARJI (1213)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.