Spremembe na področju vrtcev in osnovnih šol, ki jih predvideva predlog zakona za uravnoteženje javnih financ za občine, Slovenijo vodijo 30 let v preteklost, opozarjajo šolniki, zato so pripravljeni tudi na stavko in referendum. Tudi današnja pogajanja niso prinesla premika s te točke. Vlada vztraja: vzgojiteljice naj delajo dve uri in pol oziroma pet za drugo starostno obdobje dlje, njihove pomočnice pa uro dlje, v skupine naj vključijo do tri otroke več.
Če bi bilo v oddelku več otrok, torej 17, bi to negativno vplivalo na najmlajše otroke, stare leto in dve, je za 24UR OB ENIH povedala predsednica Skupnosti vrtcev Slovenije Božena Bratuž. Kot je dejala, vsak, ki ima vsaj enega otroka, ve, kaj pomeni posvetiti čas in sebe otroku, vzgojiteljica pa ima veliko več otrok. Otroci so v vrtcu devet ali deset ur, torej potrebujejo tudi v tem času ljubezen in nežnost, je povedala Bratuževa in se vprašala, kako naj vzgojiteljica razdeli to med 17 otrok.
Po vladnem predlogu bi morala vzgojiteljica skrbeti kar za dva oddelka hkrati, torej za 34 otrok. Bratuževa je pojasnila, da bi morala v tem primeru vzgojiteljica spremljati razvoj 34 otrok, izvajati pogovore s straši in poskrbeti za individualno delo z otroki. Opozorila je, da jaslice niso razredna stopnja, da bi vzgojiteljica vstopila, izvedla program in zapustila oddelek ter odšla v drugega. Pojasnila je tudi, da vzgojiteljice in njihove pomočnice delajo 40 ur na teden kot vsi zaposleni v državi in da dodatni dve uri in pol ne moreta rešiti težav.
Izračuni kažejo, da so naši vrtci dragi tako za občine kot družine. Vzgoja otrok je dražja le v Luksemburgu, na Islandiji, v Združenih državah Amerike in Italiji, zato želi vlada znižati stroške. Bratuževa meni, da je treba pri primerjavi cen s tujino upoštevati različne plati, med drugim sam program in to, kaj je vključeno v ceno. V oddaji je dejala, da bi bile cene, če bi izključili stroške dela in bi starši pokrivali le materialne stroške, ugodnejše.
Na ministrstvu ne bodo zagovarjali rešitve trpanja otrok v oddelke
Na ministrstvu za izobraževanje so se danes prvič po objavi predloga sprememb zakona o vrtcih sestali predstavniki združenja ravnateljev vrtcev in osnovnih šol, skupnosti vrtcev, združenja staršev, združenja občin in skupnosti občin.
Kot je na novinarski konferenci pojasnila državna sekretarka na ministrstvu za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ) Mojca Škrinjar, so predstavnikom stroke na sestanku predstavili predlog sprememb na področju predšolske vzgoje oziroma zakona o vrtcih in povedali, da so "odprti za pogovore in da ni problem spremeniti kar koli v tem predlogu do okvira, ki je občinam potreben".
Na ministrstvu bodo po njenih besedah zagovarjali strokovne rešitve in ne rešitve trpanja otrok v oddelke, še zlasti tam, kjer ne dosegajo prostorskih normativov.
"Zagotovo pa je vse drugo odprto. Kakršne koli predloge bodo dali in bodo strokovni, smo pripravljeni to umestiti v zakon o vrtcih," je poudarila Škrinjarjeva in dodala, da so se dogovorili za srečanje v naslednjem tednu. Predlog sprememb zakona o vrtcih so poslali tudi sindikatom z željo, da se, kot je dejala Škrinjarjeva, usedejo za skupno mizo in se o tem pogovarjajo.
"Ravno tako enako, kot smo se danes usedli z vsemi akterji in jim ta predlog predstavili, smo se pripravljeni pogovarjati s sindikati in skupaj poiskati rešitve, ki bi bile boljše in bi imele vsaj približno enake proračunske učinke," je povedala in dodala, da so se pripravljeni pogovarjati in sodelovati pri iskanju rešitev v širšem okviru javnega sektorja.
Kakšne so predlagane spremembe?
Ob tem je Škrinjarjeva predstavila glavne spremembe na področju vrtcev, ki se umeščajo v predlog zakona za uravnoteženje javnih financ občin. Gre za spremembe standardov in normativov oz. povečanje delovnih obveznosti vzgojiteljev in njihovih pomočnikov ter povečanje števila otrok v oddelkih.
Osnovno načelo sprememb zakona o vrtcih je, da z ukrepi pripomore k znižanju javne porabe do 1. septembra 2016, ko se pričakuje izboljšanje javnega finančnega položaja države. Znova je poudarila, da je cilj zakona tudi, da se racionalizirajo nekateri normativi v predšolski vzgoji, tako da se "znižajo stroški in hkrati ohranja kakovost v slovenskih vrtcih". Kot je zatrdila, želijo ohraniti obstoječa delovna mesta.
"Iz publikacije EU leta 2009 je razvidno, da je pri nas malo otrok na strokovnega delavca, kar kaže, da obstajajo vendarle še rezerve in so racionalizacije mogoče," je poudarila Škrinjarjeva. Povedala je, da so občine predlagale večje število otrok v skupini, tudi za štiri več.
Ker na MIZKŠ niso naklonjeni tako velikemu številu otrok v skupinah, so se po besedah državne sekretarke odločili za povečanje skupine za dva otroka, in to v vrtcih s sodobnimi prostorskimi normativi in v skladu z zakonom (tri kvadratne metre igralne površine na otroka).
Predlog zakona za uravnoteženje javnih financ občin, ki ga pripravlja ministrstvo za pravosodje in javno upravo, je predstavil državni sekretar na ministrstvu za pravosodje in javno upravo Helmut Hartman. Kot je dejal, je namen tega zakona predvsem priskočiti na pomoč občinam, ki opravljajo določene obveznosti, ki so nanje prenesene z države, in poiskati možne prihranke.
Predlog zakona je v strokovnem usklajevanju in na ministrstvu za pravosodje po Hartmanovih besedah pričakujejo, da bo usklajen predlog zakona šel v medresorsko usklajevanje. Predvidenih prihranek, če bi zakon bil sprejet tako, kot je zdaj predlagan, bi bil 80 milijonov evrov, je še dodal Hartman.
KOMENTARJI (299)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.