Številna mesta po svetu, tudi v Sloveniji, se soočajo z grdimi packami na pločnikih, ki natanejo potem, ko uporabljena žvečilka namesto v smeteh pristane na tleh. Kot kaže, bo teh težav kmalu konec. V deževnih gozdovih Mehike so izdelali prve biorazgradljive žvečilke, ki so narejene iz drevesnih sokov. Zaradi tega se ne lepijo na oblačila in se, ko jih odvržemo na pločnik, razgradijo že v nekaj tednih, namesto stoletjih.
Žvečilke so sestavljene iz čikle, ki ji primešajo naravne voske, tako pa nastane gumijasta snov. Še vročo osnovo zmešajo z ekološkimi sladili in naravnimi aromami, nato pa zmes stisnejo in oblikujejo žvečilke.
Veseli so v Londonu
V Veliki Britaniji so se novosti razveselile tudi oblasti, ki za čiščenje ostankov žvečilnih gumijev z ulic porabijo 459 milijonov evrov letno. Tako v Londonu slovito ulico Oxford Street čistijo neverjetnih 17 tednov, a že v 10 dneh je ta ponovno prekrita z žvečilnimi gumiji. 93 odstotkov tlakovanih površin v Veliki Britaniji je prekritih z žvečilnimi gumiji, za odstranjevanje vsakega odvrženega žvečilnega pa morajo oblasti plačati 33 centov, kar pomeni, da odstranjevanje dveh žvečilnih gumijev stane toliko, kot zavitek teh v trgovini.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.