Vesoljski navdušenci se bodo v noči s srede na četrtek zagotovo odpovedali spancu. Obeta se namreč popoln Lunin mrk in to edini do leta 2010.
Mrk se bo začel ob 1.35 uri, vendar pa bo s prostim očesom fenomen viden šele od 2.43 ure dalje. Ob 4.01 uri bo Zemljina senca popolnoma prekrila Luno, faza popolnega mrka pa bo trajala do 4.51. Višek pojava bo okoli 4.30 zjutraj, ko bo Zemljin satelit videti kar 10.000-krat manj svetel, kot je običajno ob polni Luni, temperatura na njegovem površju pa bo padla s 130 na - 100 stopinj Celzija.
Ko Luna pride v Zemljino senco, bi sicer morala biti nevidna. Vendar se to zaradi loma sončne svetlobe v zemeljski atmosferi ne zgodi. Nemogoče je napovedati točno barvo Lune, saj je ta odvisna od narave zemeljske atmosfere, dejavnosti Sonca ter razdalje med Zemljo in njenim naravnim satelitom.
Lunin mrk je razmeroma pogost astronomski pojav, saj se zgodi približno vsakega pol leta, ko so Sonce, Zemlja in Luna poravnani v ravni črti in se Luna nahaja v Zemljini senci. Popolni mrki pa so razmeroma redki, saj lahko do njih pride zgolj ob polni Luni. Pri nas smo ga lahko opazovali v začetku marca, naslednji, konec oktobra lani, pa v Evropi ni bil viden. Naslednjič bomo ob popolnem Luninem mrku lahko uživali šele 21. decembra 2010, ob delnem pa avgusta letos. Tokrat bo viden iz Evrope, Afrike in obeh Amerik.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.