Britanka je v knjigi opisala celotno zgodbo mrzle aprilske noči leta 1912, ki jo je svoji ženi Sylviji pripovedoval Lightoller. Lightoller se je odšel borit v drugo svetovno vojno, zgodbo pa zapustil svoji ženi. In vse do izdaje knjige, skoraj 100 let, je ostala družinska skrivnost.
"Mati je vztrajala, da zgodba ostane v krogu družine, čeprav je bil s skrivnostjo vprašljiv tudi dedkov ugled," pojasnjuje pisateljica Louise Patten.
Babica in mati sta sedaj že pokojni, tako je Louise ostala edina oseba na svetu, ki zgodbo pozna. Zato se je odločila, da bo zgodbo razkrila svetu.
"Nepotopljivi" Titanik je plul čez Atlantski ocean, ko se je zaletel v ledeno goro in potonil v nekaj urah. S Titanikom je potonilo tudi več koz 1500 potnikov in osebja.
Kot je v knjigo zapisala Pattenova, je za vse kriva zmeda glede krmilnega sistema. Pri vožnji sta delovala dva krmilna sistema, ki sta bila morda za tisti čas celo preveč napredna. Častnika Tiller in Rudder sta zaukazala delovanje enega in drugega sistema, ki med seboj v določeni točki nista bila skladna. Preprosto povedano – en sistem naj bi obračal krmilo levo, drugi desno.
Ko je William Murdoch opazil ledeno goro, so krmilni sistem uporabili narobe in zato trčili naravnost v ledeno gmoto, tako so namesto v levo parnik obrnili v desno in zadeli v sredino gore.
Po trku bi morali ladjo ustaviti, vendar je lastnik Titanika ukazal kapitanu Edwardu Smithu naj nadaljuje vožnjo. Vse le zato, ker se je bal izgubiti ugled glede svoje prestižne ladje.
Nedavno so zaključili tudi dolgotrajne potope na dno Atlantika, kjer počiva Titanik. Poglejte si neprecenljive predmete, nekatere praktično po 100 letih skoraj nedotaknjene.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.