
Anonimni kupec je na dražbi za diamant, ki je bil kar 400 let v lasti evropskih kraljevih družin, odštel nekaj več kot 7,5 milijona evrov. Na dražbi, ki so jo pripravili v švicarski Ženevi, so tako za 34,98 karata težak diamant iztržili precej več, kot so pričakovali, menili so namreč, da ga bodo prodali za okoli 3 milijone evrov. Bitka za diamant je trajala okoli osem minut, zmagovalec pa je neimenovani dražitelj prek telefona.
Dragoceni kamen, imenovan Beau Sancy, je v svoji preteklosti zamenjal kar precej lastnikov. Izviral naj bi iz Indije, v 16. stoletju pa ga je v Konstantinoplu kupil Nicolas de Harlay, lord Sancy. Nato pa ga je leta 1604 kupil francoski kralj Henrik IV. in ga podaril svoji ženi Mariji Medičejski. Francoska kraljica si je diamant zelo in tudi dolgo želela, še posebej, ko je izvedela, da je lord Sancy še večji diamant, danes znan pod imenom Sancy (55,23 karata), prodal angleškemu kralju Jakobu I. Dragulj je krasil krono Marije Medičejske, ko so jo leta 1610 kronali; naslednji dan po kronanju so francoskega kralja ubili.

Nato je dragulj začel popotovanje med rokami članov evropskih kraljevih družin. Po atentatu francoskega kralja je Marija Medičejska pobegnila na Nizozemsko. Premoženje močno zadolžene kraljice so prodali in Beau Sancy je postal last nizozemskega kneza Friderika Henrika Oranskega. Da bi utrdili povezave med Nizozemsko in Anglijo, so diamant nato podarili Mariji Stuart, hčerki angleškega kralja Karla I., ki se je poročila s sinom Friderika Henrika. V naslednjih letih je bil z različnimi porokami med člani angleške in nizozemske družine zdaj v lasti enih, zdaj drugih.
Leta 1702 se je novi pruski kralj Friderik I. odrekel drugemu nakitu, samo da je lahko obdržal dragoceni diamant, ki je nato postal glavni okras pruske krone in je nato prehajal iz roda v rod.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.