Zanimivosti

Za volanom električnega smarta

Essen, 29. 07. 2010 10.47 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
Jure Rejec
Komentarji
27

V nemškem Essnu smo se zapeljali z novim električnim smartom, ki se ga lahko napolni preko domače električne vtičnice. Tihi malček zmore z eno polnitvijo prevoziti 135 kilometrov.

Polnjenje je za uporabnika zelo preprosto.
Polnjenje je za uporabnika zelo preprosto. FOTO: arhiv proizvajalca

Smarta fortwo electric drive, ki je v prvi vrsti namenjen za mestno vožnjo, so razvijali več let. Ker zaradi električnega pogona v ozračje ne izpušča škodljivih emisij, velja za okolju zelo prijazen avtomobil. Njegovo zeleno poslanstvo jasno nakazuje že zunanjost z belo barvo, zelenimi pasovi in jasnim napisom, a glavni elementi se seveda skrivajo v notranjosti.

Električni smart je majhen, a varčen in okolju prijazen.
Električni smart je majhen, a varčen in okolju prijazen. FOTO: arhiv proizvajalca

S tem mislimo na 30-kilovatni magnetni elektromotor, ki ima relativno dober pospešek, ob zagonu pa je praktično neslišen. Energijo črpa preko 140 kilogramov težkih baterij, ki lahko shranijo do 16,5 kWh električne energije. To zadošča za do 135 kilometrov vožnje.

Za zdaj bodo električni smarti na voljo le za izbrane kupce – izdelali bodo le 1.500 vozil, a jih ne bo moč kupiti, ampak le najeti za dobo do štirih let, nato pa vrniti. Izpopolnjena verzija naj bi bila za vse kupce na voljo čez dve leti.

V videoprispevku preverite, kako dolgo traja polnitev baterij, koliko je 'električni kilometer' cenejši od 'bencinskega' in kako lahko avtomobil nadzorujete kar preko svojega iPhona.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (27)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
03. 08. 2010 07.18
Pa kakšbno zvezo imajo tehnika in inovacije s komunizmom, lepo vas prosim!!
WikiX
02. 08. 2010 23.29
Smart je bistveno predrag, ker je bolj prototip, vendar bi pričakoval več inovativnosti, od konceptnega vozila. Kritike o napajanju ter načinu in ceni pridobivanja energije, so povsem na mestu, čeprav novi avti s tem ne bodo imeli nikakršnih težav. Dejstvo je, da še vedno vidimo naš elektro sistem kot komunistični agregat, ki ima smisel le, če skuri cele hribe. Nove baterije oziroma kondenzatorji, bodo najbrž iz silicija in kakšnega metalnega oksida, ki v naravi niso redki ampak je iz tega pretežno sestavljena. Ključna beseda pri tem ni kemija, temveč nanotehnologija. Avto bi bil precej bolj zanimiv, če bi mu priložili še rezerven paket baterij in solarno ponjavo, ki bi jih napajala, medtem ko smo na poti ali v službi. Kadar se avto premika, ga obliva veter, štrleče veternice bi povzročile precejšen upor, nano generatorčki po vsej površini pa ravno obratno, podobno kot golf žogice. Z mehansko energijo vetra bi mogoče težko kaj poganjali, lahko pa bi cepil vodo in pline z gorivno celico, pretvarjal nazaj v elektriko. Doma se splača imeti večji rezervoar za vodo oziroma solarni bojler, ker se da izkoriščati tudi spremembo temperature med dnevom in nočjo. Bistvo vsega tega je, da so real socilalistične sanje, vse bolj podobne nočni mori, ko odkrivamo pravi obraz narave in se prvič v zgodovini človeštva pojavljajo možnosti, za individualno neodvisnost od energetskkih potreb, predvsem pa odklon od miselnosti, ki so jo dolgo stoletje razvijale bolne države in enako je s svobodo gibanja, ki jo omogočajo ti novi avtomobili.
hribo
02. 08. 2010 18.46
Zaradi takih primerov lahko pride do vojne zapomnite si to.
ekolog
02. 08. 2010 06.35
...spet oslarija v članku: "zaradi električnega pogona v ozračje ne izpušča škodljivih emisij, velja za okolju zelo prijazen avtomobil" Kaj ko bi se gospodje novinarji vsaj malo tehnično izobrazili....lepo prosim ne zaposlujete samo BLA-BLA&FVD stroke, ampak zaposlite enega tehnika ki vam bo malo razjasnil okoli elektro avtomobilov in njihovih izpustih. Verjemte, resnica je še malo bolj sajasta kot kak dizlček - je pa res da je ceneje, ker je elektrika prepoceni, ampak ne za dolgo. LP
___
02. 08. 2010 06.28
"Pa kje je tu kakšna ekologija? Res pa je, da manj ropota in smrdi! Okoli avtomobila, ne pa okoli termoelektarn!" V bistvu je vsaj nekaj dobrega: Manj smoga v ljubljani, več onesnaženja v nekih noname rovtah za katere nas prav malo briga.
___
02. 08. 2010 06.26
Smet že v osnovi izgleda kot smet na baterije, tako da bi električni moral biti kot edina različica. Že bencinski smet stane toliko kot en pravi avto, tako da bo električna različica tako draga da ga logično ne bo nihče razen neumnih bab hotel kupiti.
eywa
01. 08. 2010 22.37
mogl bi skrajšat čas polnitve ker je občutno predolg, pa več km bi se mogl dat nardit s celim tankom
hribo
01. 08. 2010 21.50
le kaj tanka on v rezervar ? svasta
ochi
01. 08. 2010 10.33
zagotovo imajo naftni mogotneži v asti tudi rudnike, kjer se rudarijo surovine za proizvodnjo akumulatorjev. nič bat:)
naivna
31. 07. 2010 14.29
Smart car , da se vsakdo ozre za njim, da vidi kdo je tist stuped , ki ga vozi.
1spam 4you
31. 07. 2010 11.36
naftna podjetja bodo v kratkem tudi začela proizvajati baterije
Frane Šajn
30. 07. 2010 23.03
Pa se ne bojijo Šejkov ti Švabi.
reducto
30. 07. 2010 19.41
Tonček Balonček imaš prav. Dokler ne bomo zamenjali pridelave elektrike za jedrsko ali morda nekoč fuzijsko, se bomo vozili na naftne derivate. Kaj mi bo tak avto, zaenkrat nič, imajo pa elektromotorji resnično velik potencial... nekoč. Namesto TEŠ6 pa naj raje zgradijo jedrsko ali pa dve, na Japonskem za primer imajo take, ki se nadzorujejo popolnoma same in ni v elektrarni nobenega, pa še globoko pod zemljo je, za primer... LP
Dušan Vre?ek
30. 07. 2010 06.29
V petih do desetih letih bo na strehi kolektor, ki dal dovolj ENERGIJE da bo šel voz naprej!l Zato mi ni jasno, zakaj potrebujemo TEŠ 6.
WikiX
29. 07. 2010 21.01
V bistvu so vsa organska fosilna goriva, skoncentrirana sončna svetloba. Ker avte in tudi vsa živa bitja, v obeh primerih poganja sonce, bi bilo mogoče na proces gledati kot na celoto. Sonca bo sijalo na nas in na avto, ta pa mora znati skoncentrirati svetlobo, jo uskladiščiti in pretvarjati v energijo za premikanje, kadar bomo mi to želeli. Lahko bi ga tudi krmili, če sam ne bi našel dovolj hrane, avtomobili iz ogljikovih cevk, si bodo sami zdravili praske, fosilna goriva pa raje šparajmo za hude čase, ker traja milijone let, da nastanejo. Lahko se zgodi, da se bo moralo človeštvo še enkrat dvigniti iz teme kamene dobe, brez teh zalog pa nam to ne bo več uspelo. Mimogrede, prvi avtomobili so bili električni, vendar se je njihov razvoj zaustavil, ker se primerni parni agregati niso razvijal dalje, Ti so se danes znašli izpopolnjeni v jedrskih, pa tudi nekaterih elektrarnah, ki jih žene sončna toplota. Fosilna goriva, danes ženejo predvsem proto industrijske družbe in komunizem, kjer lahko še koga naplahtajo, pa še to le delno, od izuma jedrskih reaktorjev dalje. Osebni avtomobil je prerasel drva, koln, benzin, disel in raketno gorivo, zdaj bi bil končno čas, da deluje kar na naravo. Ta je namreč prepojena z elektriko, ki je njen sestavni del in v bistvu brez nje kot taka, sploh ne bi obstajala.
Tonček Balonček
29. 07. 2010 18.07
In to je nek ruksak avto. Kaj bo šele pri navadnih štersedih, vanih itd. Ti bodo porabili po 300 kWh elektrike za 100 km! Očitno je koncept smešen, 5 ton lignita za eno vožnjo na morje! A bodo samo še gliserji na bencin ali anfto? Ali ap se nam bliža obdobje parnikov? Naj živi trboveljčan in velejnjski lignit ("Za soncem, ki je zastonj, greje najceneje.....!).
Raztezje
29. 07. 2010 16.33
Pri gorivnih celicah, se začne žur pri 50 kWh, ta plastični gizmo pa jih zmore le 16,5, pri 140 kilogramih lastne teže baterij. Predvsem je "smart" koncept, izdelava pa ne ravno, če bi bil še malo manjši, bi ga lahko skoraj nosil okoli na hrbtu. Brez baterij seveda, ostalo je lahka konstrukcija in verjetno plastična šasija, za motor(je) pa ne vem, kako ima rešeno. Verjetno ni bistvene razlike med modeli in lahko na isto ogrodje, vgradijo različne pogonske motorje. Precej lažji avtomobilči, divjajo danes na različnih tekmovanjih in poleg baterij, uporabljajo gorivne celice ter posebne kondenzatorje. Za razliko od današnjih avtomobilov, se bodo novi napolnili z energijo čez noč sami, kar iz okolja in narave, medtem ko bomo spali. Ko bi k temu dodali še tehnologijo iz solarnih avtomobilov, pa kupa idej inovativnih "vaških posebnežev", z našimi vbodnimi elektromotorji na vseh štirih kolesih, bi kmalu dobili ne le prototip nekega novega avtomobila, temveč celoten nov in res pameten koncept, kako se ljudje premikamo po svetu. Potem bo manjkala le še cesta okoli celega sveta, brezplačna seveda.
t4t5t6
29. 07. 2010 16.14
vse uredu in prav samo s tem avtom bi se bal vozit.ker če bi mal hitrej pripeljal na dvorišče,bi se bal da bi se zaletel v ograjo in imel velike posledice..AVTO NAJ BO DOLG VSAJ KAKIH 5m,IN TEŽAK 1,5 TONE.DA JE VARN PA NE NA ELEKTRIKO KER BI PRI POSPEŠEVANJU MORALI Z ENO NOGO PORIVAT.
isys_sm
29. 07. 2010 14.10
Wau, to ib jaz mela!!! Komot par dni zdrži z enim polnjenjem glede na to koliko se vozim, samo za moje varnostne pojme bi moral biti majčkeno večji :D Drugače pa super da končno prihajajo tudi taki avtomobili na trg!
BM2211
29. 07. 2010 13.50
Tonček Balonček, se strinjam, električni avtomobili so metanje peska v oči...dokler ne bo iznajden kak bolj ekološki način pridobivanja elektrike!