Življenja brez družbenih omrežji si ne moremo več predstavljati. A ob njihovi uporabi se moramo zavedati, da nas lahko popeljejo tudi na kriva poti. Vse več je namreč odvisnikov od družbenih omrežji, v Veliki Britaniji jih zdravijo približno sto na leto.
Da ima težavo pri obvladovanju svojega časa, ki ga namenja družbenim omrežjem, je priznala tudi pisateljica in ilustratorka Gemini Adams.
''Delam od doma in veliko brskam po spletu. Ugotovila sem, da med svojim delom vsakih 20 minut pogledam še na Facebook. Nevarno se mi zdi to, da greš na Facebook le za nekaj sekund, a se nato tam zadržiš tudi po pol ure in tvoj čas gre v nič,'' je povedala Adamsova. ''Če imaš Facebook odprt cel dan, se ne zavedaš, koliko časa preživiš na njem. Ugotovila sem, da sem manj produktivna, kot sem bila včasih, zato sem si postavila meje.''
Adamsova si je urnik organizirala tako, da lahko Facebooku naenkrat posveti pol ure svojega časa, medtem ko se mu en dan na teden popolnoma odpove. Čas, ki ga je nekoč posvečala Facebooku, pa zdaj nameni drugemu hobiju – jogi.
V Veliki Britaniji je odvisnost od družbenih omrežji spoznana za bolezen. Raziskava univerze v Chicagu je pokazala, da je lahko odvisnost od družbenih omrežji celo močnejša kot odvisnost od cigaret in alkohola. Znaki, ki kažejo na odvisnost, so preživljanje več kot pet ur na dan na družbenih omrežjih. Najbolj dovzetna za omenjeno odvisnost pa so najstniška dekleta.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.