Eno je gotovo, Josip Broz – Tito je ljubil ženske. Veliko žensk. Pravzaprav ni delal razlik, saj je ljubil Srbkinje, Rusinje, Slovenke in sploh ga ni motilo, da so ga od časa do časa zanimale tudi oddane ali poročene ženske. Poročen je bil štirikrat, vsaj toliko pa naj bi imel tudi ljubimk, je poročal Blic.
"Njegova prva žena je bila Rusinja Pelagija Belousova, ki je imela, ko sta se poročila, le petnajst let. On je bil takrat v Rusiji v ujetništvu. Ko sta se poročila, se jima je rodil sin Žarko. Preselili so se na Hrvaško, ona pa se je čez nekaj časa vrnila v Rusijo, kjer se je vnovič poročila. Čeprav sta se razšla, je prav zaradi njega v Rusiji padla v nemilost, doletelo pa jo je celo prisilno delo," je za Blic povedal Momčilo Jokić, avtor knjige Tajni dosje – Josip Broz.
Med dvema soprogama le pol leta premora
Tito se je domnevno aprila 1936 v Moskvi ločil od prve soproge Belousove, a že čez pol leta se je prav tako v Moskvi vnovič poročil z neko Nemko, zatrjuje Pero Simić, avtor prve Titove biografije.
"Ta ženska je bila Johanna Anna Koenig, rojena v nemškem mestu Chemnitzu. Bila je poročena z visokim nemškim uradnikom, ki je bil po Hitlerjevem prihodu na oblast aretiran in obsojen na 15 let zapora. Mednarodna organizacija Rdečega križa je potem organizirala njen odhod v Moskvo, kjer je prevzela psevdonim Lucija Bauer," je povedal Simić.
Delala je v moskovski tovarni radioaparatov, pod tem imenom pa se je tudi poročila s Titom in prevzela njegovo lažno ime Valter, in sicer v hotelu Lux, kjer so stanovali uradniki Kominterne.
Velik madež v njegovi biografiji
Simić dodaja, da je Tito hitro zapustil Moskvo, ona pa naj bi ostala tam. V prvi polovici leta 1937 ji je nato iz Pariza napisal štiri ljubezenska pisma, ki naj bi bila pokazatelj, da je bila to ljubezen njegovega življenja.
"V moji knjigi je objavljen tudi dokument, v katerem Tito represivnim organom sovjetskega režima razlaga svoje povezave in odnos s prvo soprogo Pelagijo in tudi z drugo, Lucijo Bauer. Bauerjevo so konec leta 1937 v Moskvi ustrelili, ker so jo po krivem obtožili, da je nemška vohunka," je povedal Simić in poudaril, da je Tito za Lucijo rekel, da bo to "velik madež v njegovi biografiji".
Strasten zakon s Slovenko in javna zveza z ljubico
Tretja Titova žena je bila bogata Slovenka judovskega rodu Herta Haas, a za Tita je bila, tako trdi Jokić, najpomembnejša. Spoznala sta se v Parizu leta 1937.
"Dobila sta sina Miša, ki je še danes živ. Sicer pa je, med tem zakonom 'obdelal' tudi tajnico Davorjanko Paunović Zdenko," trdi Jokić.
Zakon s Herto je trajal štiri leta, njegova romanca z Davorjanko pa ni bila več skrivnost. Njegovi takratni sodelavci so celo trdili, da je bila njuna ljubezen tako "strastna in glasna", da so ga večkrat opozarjali. Davorjanka je kmalu zbolela za tuberkulozo in umrla, Tito pa je zahteval, da jo pokopljejo poleg njegove rezidence v Beogradu.
Prihod Jovanke
Po njeni smrti se je poskušal vrniti k nekdanji soprogi Herti Haas, ki ga je zavrnila in ga nazadnje videla leta 1946. Herta Haas je umrla marca 2010 v Beogradu v 96. letu starosti. O svojem življenju s Titom ni nikoli javno spregovorila.
Jovanko Budisavljević, pozneje Broz, je spoznal med desantom na Drvar, ko sta tudi prvikrat skupaj zaplesala.
"Ugiba se, da so jo celo namensko pripeljali do njega v Beli dvor kot gospodinjo, da bi se mu priljubila, osvojila njegovo zaupanje in vplivala na to, da se je malce umiril. Kar zadeva ženske, naj bi bil v tistem času nenasiten. Že takrat se je začela njuna 'igra'," je povedal Jokić.
Čeprav sta do konca njegovega življenja ostala uradno poročena, se je njun zakon začel rušiti že v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, na koncu pa ga zadnje tri oz. štiri leta sploh ni več videla
Velike polemike "Okoli Titovega ljubezenskega življenja so velika ugibanja, ljudem pa v glavnem ni nič jasno, saj marsičesa ne morejo verjeti. Zanimivo je, da so vse njegove ženske in žene imele zvezo s poslom, in verjetno to ni bilo naključje. Zanimivo je bilo tudi to, da so bile vse temnolaske z velikimi oblinami," je še povedal Jokić. Od drugih Titovih ljubimk se omenja ruska igralka Tatjana Okunjevska, ki jo je spoznal v Moskvi in jo je mesece zapeljeval. Z gruzijsko atletinjo Nino Dumbadze je imel kratko avanturo, zaradi prvakinje newyorške metropolitanske opere Zinke Kunc Milanov, pa je s streljanjem prizanesel poznanemu dirigentu Lovru Matačiću. Menda je bil v zvezi tudi s splitsko operno divo Gertrudo Munitić, čeprav je ona to zanikala, povezovali pa so ga tudi z Darjano Grbić, ki je bila njegova maserka.
KOMENTARJI (334)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.