Raziskava, ki jo bo v četrtek predstavila revija Stern, je sicer pokazala, da je 90 odstotkov vprašanih vedelo za to zloglasno taborišče.
A med mladimi, starimi med 18 in 29 let, jih 21 odstotkov ni znalo odgovoriti, kaj naj bi bil Auschwitz. Skoraj tretjina izmed 1002 vprašanima pa ni vedela, da je Auschwitz na Poljskem.
Raziskavo, ki so jo opravili minuli četrtek in petek, so objavili tik pred 27. januarjem, ki je od leta 1996 uraden dan spomina na žrtve holokavsta. 27. januarja 1945 so Sovjetske sile osvobodile Auschwitz.
Že v začetku tedna so v Nemčiji objavili poročilo, po katerem naj bi bila petina Nemcev latentnih antisemitov. Poročilo je po naročilu bundestaga pripravila skupina neodvisnih strokovnjakov.
Odlomki Mein Kampfa še ne bodo izšli v Nemčiji
Pred dnevi smo pisali še o temi, povezani z II. svetovno vojno. Britanski založnik Peter McGee je namreč v četrtek v Nemčiji želel izdati brošuro z odlomki iz Hitlerjeve knjige Moj boj (Mein Kampf), a je sedaj svoj načrt prestavil.
To bi bil sicer prvi ponatis v Nemčiji po padcu nacizma, ki pa ga je preprečila nosilka avtorskih pravic, vlada zvezne dežele Bavarske.
Brošura naj bi bila natisnjena na 16 straneh, na eni strani bi bili odlomki iz Hitlerjeve knjige, na drugi pa komentarji znanega zgodovinarja.
Kot je McGee danes zapisal na spletni strani svojega tednika Zeitungszeugen, je izdajo ponatisa prestavil, saj mora preučiti nekatera pravna vprašanja.
V vmesnem času bo McGee izdal le komentar k brošuri. Umestil ga bo v svojo revijo, ki vsebuje reprodukcije časopisov iz časa nacizma skupaj s strokovnimi analizami.
Vlada zvezne dežele Bavarske je prepričana, da bi McGee z objavo odlomkov iz Mein Kampfa kršil avtorske pravice.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.