Thore Bergman, profesor na univerzi Michigan in vodja študije o primatih, je za Yahoo News povedal, da so opice, znane tudi kot pavijani gelade, najbolj primerne za preučevanje: ’’Vedel sem, da imajo gelade nekaj značilnosti, zaradi katerih so zanimivi raziskovalni subjekti. Tvorijo velike, zapletene družbene skupnosti, znane pa so tudi po bogatem repertoarju zvokov.’’

Gelade, ki jih je mogoče najti le v Etiopiji, so edine opice, ki naj bi bile sposobne proizvajati različne zvoke. Raziskovalci so se zato odpravili v nacionalni park Semienskega gorovja, kjer živi največ teh opic, in jih posneli.
V izsledkih raziskave, ki so jih objavili v strokovni reviji Current Biology, so zapisali, da so zvoki podobni zgodnjemu govoru človeških prednikov. ’’Ugotovitev podpira hipotezo, da je udarjanje z ustnicami možni predhodnik govora, kajti primati lahko s premikanjem ustnic resnično ustvarijo kompleksne zvoke,’’ je prepričan Bergman, ki je še dodal, da je naslednji korak ugotovitev, kaj pomenijo določeni glasovi.
Tudi Lucy prihaja iz Etiopije
Ob tem je zanimivo, da je zibelka človeštva Afrika, kjer so do zdaj našli najstarejše sledi in kosti človečnjaka. Poimenovali so ga avstralopitek, kar pomeni ’’južna človeku podobna opica’’, prav v Etiopiji pa so našli del okostja človečnjakinje, ki so ji nadeli vzdevek Lucy. Lucy, mi naj bi živela pred približno 3,5 milijona leti, ni bila višja od enega metra in je bila težka približno 30 kilogramov.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.