Rezultate raziskav o vranah je objavil britanski časopis Proceedings of the Royal Society. John Marclaf z Univerze Washington v St. Louisu trdi, da vrane, ki imajo slabe izkušnje s posameznimi osebami, lahko to informacijo prenesejo na širšo populacijo vran.
Marclaf je še z dvema kolegoma želel na področju mesta Seattle odkriti, ali se bodo ptice spomnile ljudi, s katerimi so doživele travmatične izkušnje. Vsi trije so si na glave poveznili identične maske, nato pa so lovili vrane, jih obročkali ter znova spustili v naravno okolje.
Potem so opazovali reakcije ptic. Takoj ko so vrane opazile maske, so začele besno krakati, mahati s krili ter se grozeče zbirati v večje jate.
Nato so se raziskovalci z maskami na obrazih odpravili v druge dele mesta. Nevarne obraze so prepoznale tudi vrane, ki jih niso obročkali. Alarm med pticami se je razširil tudi med tiste iz sosedstva. Jezno so začele krakati tudi mlade vrane, ki so poskušale imitirati svoje starše. Raziskovalci so s tem prišli do spoznanja, da se ptice ne učijo samo na podlagi lastnih izkušenj, temveč tudi s pomočjo komunikacije z drugimi pripadniki vrste.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.