Lestvico je dr. Louis Lefebvre sestavil na podlagi neobičajnih navad pri prehranjevanju ptic v divjini. Raziskovalec je bil pri tem presenečen, da se med najbolj inteligentnimi pticami niso uvrstile priljubljene papige, kljub temu, da imajo relativno velike možgane.
Indeks ptičje inteligence temelji na okoli dva tisoč poročilih o 'inovacijah' pri prehranjevalnih navadah, o katerih so poročali ornitologi in ostali opazovalci ptic v 75-letnem obdobju.
"Zbrali smo kolikor je bilo mogoče veliko primerov zapiskov ornitoloških revij o načinih prehranjevanja ptic, ki jih ljudje dotlej niso opazili oziroma nenavadnih načinih," je dejal dr. Lefevbre z univerze McGill v Montrealu v Kanadi. "Iz podatkov smo določili različne vrednosti za različne vrste ptic. Razlike obstajajo. Nekatere vrste dosegajo višje vrednosti kot ostale. Vrane, šoje in podobne vrste – vrane in srake – so na vrhu. Sledijo sokoli, kragulji, kanje in jastrebi, tem pa čaplje in žolne."Dr. Lefevbre pravi, da je večina izumljenih načinov 'svetovljanski', vsake toliko časa pa opazijo tudi kakšno novost pri nabiranju hrane, ki je prav 'spektakularna', pravi raziskovalec.
Iznajdljivost jastrebov in galebovMed osvobodilno vojno v Rodeziji je neki vojak, sicer opazovalec ptic, poročal, da je opazil jastrebe, ki so na žičnati ograji, postavljeni okoli minskega polja, čakali na gazele in ostale živali, da zaidejo na minsko polje in stopijo na mino. "Opazovalec je poročal, da se je tu in tam, vendar redko, zgodilo, da je razneslo tudi kakšnega jastreba," je povedal dr. Lefebvre.
Drugi opazovalec ptičjega vedenja je na Antarktiki opazoval velikega galeba, kako je skupaj z mladiči sesal mleko pri samici tjulenja.
Zanimivo je, da večina ptic, ki kotirajo visoko na inteligenčni lestvici, pri ljudeh ni priljubljena. "Vran na primer, veliko ljudi ne mara, ker se jim zdijo zlobne, ker so črne in ker imajo rade mrhovino. Po drugi strani pa žvrgoleče ptice niso povezane z inteligenco," pravi raziskovalec. Sicer poudarja, da njegova lestvica ne meri, kako bistre so ptice, pač pa kako inovativne so v svojih pristopih, da bi se dokopale do hrane. "Beseda 'pameten' že sama po sebi vsebuje vrednostno sodbo," pravi Lefevbre. "Nikoli pa ne moremo zanesljivo vedeti ali se je ptica nečesa naučila z opazovanjem in posnemanjem ali je sama se je čisto sama domislila inovacije."Svoja odkritja je dr. Louis Lefevbre predstavil na letnem srečanju Ameriške zveze za napredek v znanosti.