
Tatovi so glasbilo, izdelano leta 1696, in dva violinska loka ukradli v Južni Koreji rojeni violinistki Min Jin Kim.
"To je bilo zelo težavno potovanje. Še vedno ne morem verjeti, kaj se je zgodilo," je dejala danes 34-letna violinistka, ko ji je policija vrnila glasbilo. Dodala je, da je vsak dan pomislila na izgubo glasbila in da je zaradi tega čutila veliko odgovornost. Na stradivarko je namreč igrala že kot najstnica, zato je več let predstavljala velik del njene prepoznavnosti.
Kot je sporočila policija, so violino našli skorajda nedotaknjeno. Bila je shranjena v kovčku skupaj z obema violinskima lokoma.
Leta 2011 je policija v zvezi s krajo sicer zaprla tri ljudi, marca letos pa jo je napačna sled vodila v Bolgarijo, kjer so naleteli na približno 100 let star ponaredek. Tokrat so strokovnjaki potrdili, da gre za originalno violino Stradivarius.
"Ves čas sem menil, da bi bilo takšno redkost težko oziroma celo nemogoče prodati, saj bi izurjeni trgovci z umetninami in starinami takoj prepoznali, da gre za ukradeni primerek," je dejal detektiv Simon Taylor, ki je vodil primer.
Violine, ki jih je izdelal Italijan Antonio Stradivari (1644–1737) so danes izjemno redke in cenjene. Verjetno jih je na vsem svetu danes le še okrog 600.

KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.