
Arheologi iz Nacionalnega arheološkega inštituta in muzeja pod vodstvom profesorja Vasila Nikolova so našli mesto v neposredni bližini današnjega mesta Provadia, v regiji Varna, kjer ležijo tudi najstarejše evropske soline. Sol so tam sporadično pridobivali kar 7.500 let, industrijsko sicer šele od 60. let prejšnjega stoletja.
''Zdaj lahko trdimo, da je bilo ob solinah v Provadii najstarejše mesto v Evropi, obstajalo pa je med 4.700 in 4.200 leti pr. Kr., v drugi polovici petega tisočletja pred Kristusom,'' je pojasnil Nikolov.
Nikolov je dejal, da je nastanek mesta mogoče pripisati soli, po kateri je nekoč vladalo veliko povpraševanje, podobno kot danes to velja za nafto: ''V primerjavi z drugimi naselbinami v jugovzhodni Evropi so tukaj nahajališča soli. Slano vodo so izsuševali s keramičnimi posodami, sol, ki so jo pridobili, pa so uporabljali kot denar, saj je bila ključnega pomena za ljudi in tudi živali. Proizvodnja soli je bila tista, ki to naselbino razlikuje od drugih in ji je omogočila blaginjo.'' Da je bilo mesto bogato, pričajo grobovi, v katerih so našli nekaj predmetov, ki pričajo o visokem socialnem statusu pokojnikov.
Odkritja arheologov so potrdili tudi strokovnjaki iz Nemčije, Velike Britanije in Japonske, ki spremljajo izkopavanja.

KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.