Dubaj in Abu Dabi nista bila še nikdar videti tako veličastna, kot na posnetkih slovenskega fotografa in filmskega ustvarjalca Bena Saradžiča. Ljubljančan, ki sicer že več kot dve desetletji živi in ustvarja v Združenih arabskih emiratih, je na spletu objavil sedem minut in 40 sekund dolg videoposnetek, ki prikazuje veličastne arhitekturne dosežke človeštva z druge perspektive. Nad videnim je bil navdušen tudi sam prvi mož Dubaja, šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, ki je povezavo na posnetek celo objavil na Twitterju. Videoposnetek je takoj po objavi obkrožil svet in številne pustil odprtih ust. Saradžića, ki je videoposnetke sicer izdelal za velike hiše, kot so BBC, Discovery Channel in Wild Arabia, smo ujeli med obiskom v Sloveniji in z njim spregovorili o navdihu, sporočilnosti njegovih posnetkov, o tehniki, samem delu in življenju v Združenih arabskih emiratih.
'Takoj sem se zaljubil v to državo'
Kot nam je zaupal naš sogovornik ob začetku pogovora, je v Združene arabske emirate prispel na povabilo svojega strica pred več kot 25 leti. "Stric je tam živel že od leta 1980 dalje. Tam je imel svoje gradbeno podjetje. Jaz sem se že po prvem obisku takoj zaljubil v to državo in se odločil, da tam tudi ostanem," pravi.

S fotografijo se je pričel ukvarjati šele leta 2008
Na naše veliko presenečenje smo izvedeli, da je do velikih uspehov prišel v zelo kratkem času, saj se je s fotografijo in filmskim ustvarjanjem pravzaprav pričel ukvarjati pred dobrimi petimi leti. "Sprva sem se ukvarjal z računalniško animacijo. A globalna kriza se je leta 2008 poznala tudi v Dubaju, veliko gradbenih in drugih projektov se je zaustavilo. Rekel sem si, da se bo potrebno naučiti nečesa novega. Spustil sem se v fotografijo in ustvarjanje filmov, kar mi je bila tiha strast že od malih nog," nam je pojasnil.

Kot pravi, je pograbil strokovno literaturo oziroma tudi vse ostale vire informacij o fotografiji, se zakopal v delo in kmalu spoznal, da je v tem precej dober. "Začel sem zmagovati na raznih natečajih, kar me je opogumilo," pravi. Nato je odkril tako imenovano "time lapse" fotografijo, oziroma snemanje s časovnim presledki. Aktualni film z naslovom Beyond je rezultat njegovega dela v zadnjih treh letih, pravi. "To so razni posnetki, ki sem jih posnel za velike mreže, kot sta na primer BBC in Discovery Channel," dodaja.
Zakaj "time lapse" fotografija?
Saradžič pravi, da se pri tej tehniki uporabljajo digitalni fotoaparati. "Delo poteka tako, da se posname eno fotografijo na vsakih nekaj sekund. Če računaš, da potrebuješ za eno sekundo videoposnetka 25 fotografij, spoznaš, da je to zelo dolgotrajen postopek. Potrebno je veliko časa, potrpežljivosti, seveda pa pomaga tudi talent," je pojasnil. Njegova inspiracija sta pravzaprav ameriška ustvarjalca Godfrey Reggio in Ron Fricke, pionirja, ki sta takšne filme ustvarjala že od leta 1970 dalje. "Ni scenarija, ne uporablja se nobenih besed, zgodba pa se pove zgolj s slikami in zvokom," pojasnjuje.
Leta 2011 se je odločil, da bo povečal svoje ambicije. Sklenil je, da bo iz svojih posnetkov tudi sam naredil film. Počasi je začel graditi posamezne sekvence in po dveh letih in pol je spoznal, da ima dovolj materiala. "Ugotovil sem, da imam četrt milijona slik," je dodal.

Težko do dovoljenj za snemanje
Subjekt njegove fotografije je predvsem arhitektura, najverjetneje zaradi njegovega ozadja. "To me zelo zanima. V Emiratih je več fascinanatnih zgradb kot kjerkoli drugod po svetu," pravi. Delo je včasih zelo naporno, pravi. Prva težava je pridobitev dovoljenj za snemanje, saj so tam glede tega zelo striktni.
Večdnevno fotografiranje na 55 stopinjah Celzija
"Poleg tega je tam tudi neznosna vročina. Delati moraš na temperaturah do 55 stopinj Celzija, kar je tako za fotografa kot tudi za opremo velik napor. Če se je le dalo, sem snemal pozimi, ko so temperature padle nekje na 30 stopinj Celzija," pravi. Poleg tega je težava tudi to, da ne moreš snemati na katerikoli dan. "Snemaš lahko na določene dneve, kadar je zanimivo vreme z oblaki. Slednji se tam pojavijo zgolj trikrat do štirikrat na leto," pojasnjuje.
Kakšna je sporočilnost Beyonda?
"Mene enostavno zanima arhitektura in česa smo pač mi kot človeška vrsta sposobni, če le imamo neko motivacijo in sredstva. Emirati so zelo svetel primer tega," nam je zaupal. "Time lapse fotografija navdušuje tudi zato, ker lahko avtor manipulira z dimenzijo časa. Ko manipuliraš z dimenzijo časa, manipuliraš tudi s celotnim dojemanjem sveta, ki nas obkroža. To je meni fascinantno," dodaja.
Kot nam je še zaupal, se bo kmalu lotil novega projekta. "Naslednji projekt bo še veliko večji. Šlo bo za kombinacijo "time lapse" fotografije, "slow motion" fotografije in navadne fotografije. V to bo vpeta ena čudovita zgodba, tako ta tokrat to ne bo to zgolj zbirka lepih razglednic," je zaključil Saradžič.
Film Beyond - Memoirs In A Time Lapse si lahko v celoti ogledate na tej povezavi: http://vimeo.com/91702619.
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.