Kmalu zatem, ko se je minuli teden rusko vesoljsko plovilo sojuz, na krovu katerega je bila tudi ameriška astronavtka slovenskega rodu Sunita Williams, uspešno priključilo na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS), so svet zaobkrožili prečudoviti posnetki Zemljinega površja.
Ob ogledu kratkega videa se lahko tisti, ki najverjetneje ne bomo nikoli sami poleteli v vesolje, za nekaj minut postavimo v vlogo šesterice astronavtov, ki trenutno bivajo na Mednarodni vesoljski postaji. Medtem ko slednja na višini okoli 350 kilometrov drvi okoli modrega planeta, lahko občudujemo na tisoče razsvetljenih mest, jutranjo zarjo in nepozaben polarni sij. Pot nas ob izbrani glasbeni spremljavi pelje preko neskončnih oceanov in celin, konča pa se s posnetkom presunljivega sončnega vzhoda. A kaj bi izgubljali besede, poglejte si video!
Mednarodna vesoljska postaja je sicer skupni projekt šestih vesoljskih agencij ZDA, Rusije, Japonske, Kanade, Brazilije in Evropske unije, nahaja pa se na tako imenovani nizki Zemljini tirnici na višini približno 350 kilometrov. Zanimivo je, da postaja dnevno izgubi od 65 do 100 metrov nadmorske višine, razlog pa naj bi bil predvsem atmosferski upor. Da enkrat obkroži Zemljo, potrebuje približno 92 minut, kar pomeni, da v enem samem dnevu naš planet obkroži do 15-krat. Od izstrelitve modula Zarja 20. novembra 1998 pa vse do sedaj naj bi sicer naredila več kot 37.500 obhodov.
Postaja sicer predstavlja združitev prejšnjih načrtovanih neodvisnih vesoljskih postaj: ruske Mir 2, ameriške Freedom/Alpha in predvidenih modulov, evropskega Kolumba in japonskega Eksperimentalnega modula Kibo. Kot zanimivost naj povemo, da naj bi bil eden od predlogov ob ustanovitvi celo ta, da se postajo poimenuje po Hermanu Potočniku Noordungu. A so se kasneje odločili drugače. Prva stalna človeška posadka se je naselila 2. novembra 2000. Potem ko je Nasa lani ukinila svoj program vesoljskih prevozov, jo danes oskrbujejo le ruska plovila, imenovana sojuz.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.