Najbolj priljubljeni zeliščni liker Jägermeister je pred skoraj 80. leti po več letih iskanja prave formule izdelal Curt Mast, sin Wilhelma Masta, ki je leta 1878 v vasi Wolfenbüttel v Spodnji Šaški v Nemčiji ustanovil tovarno kisa. Recept je Curt razvil iz 56 zelišč, rožic, koreninic in sadja z vsega sveta, vključno z zvezdastim janežem, cimetom in ingverjem. Formula slavnega likerja s 35 odstotki alkohola je vse do danes ostala enaka.

V želji po vrhunski kakovosti zelišč podjetje ne kupuje vnaprej pripravljene mešanice rastlinskih deležev ali njihovih ekstraktov, ampak izbira le zelišča, ki so nepredelana in v svoji izvirni, naravni obliki. Podjetje vsa zelišča in rastline podrobno testira za njihov pristni okus in vonj, poleg navedenih senzoričnih testov pa so vse surovine analizirane tudi v hišnem laboratoriju, ki je opremljen z najsodobnejšimi napravami in zagotavlja visoke standardne. Preden liker pride do potrošnikov, gre skozi kar 383 pregledov kakovosti.
Mojstri destilacije posamezne sestavine najprej natančno stehtajo in jih preoblikujejo v različne suhe mešanice. V tako imenovanem procesu maceracije zelišča za več tednov položijo v mešanico alkohola in vode, da nastanejo ekstrakti okusov in esencialna olja. Nato v centralni destilarni različne macerate zmešajo v osnovni material: srce in dušo legendarnega Jägermeister okusa. V kleteh tovarne je shranjenih več kot 400 mogočnih hrastovih sodov (nekateri od njih so stari več kot 100 let in imajo okoli 20.000 litrov prostornine), v katerih natanko leto dni v popolnem miru 'dihajo' in zorijo sestavine za liker. V tem obdobju destilerji ves čas preverjajo napredek samega okusa, vse dokler ni dosežen avtentičen okus pijače. Preden se mednarodno prepoznavne zelene steklenice (te je Curt s testom lomljivosti preizkušal kar doma v svoji kuhinji, kjer je z višine na trdna lesena tla prevračal steklenice različnih oblik, dokler ni našel idealnega modela) napolni z likerjem, morajo osnovo obogatiti še s čisto vodo, alkoholom in karameliziranim ter tekočim sladkorjem. Šele takrat nastane okus priljubljenega in slavnega zeliščnega likerja.

Tako kot večina njegovih sodobnikov je bil tudi Curt Mast ljubitelj lova, zato je svoj izum posvetil vsem lovcem. Poimenoval ga je lovski mojster oziroma Jägermeister v nemškem jeziku, s terminom, ki je zaradi dolgoletne lovske tradicije v okolici vasice Wolfenbüttel dobro znan. Za prednji del etikete je Curt izbral 'lovsko pesem' pesnika Oskarja von Riesenthala (1830-1898), prav tako lovca, ki pravi: "To je ščit lovske časti, ki jo brani in pazi na divjad, lovec lovi, tako mora biti, ustvarjalec ustvarja čast."
Za simbol blagovne znamke zeliščnega likerja je Curt Mast izbral legendarni simbol jelenove glave z žarečim križem nad rogovi; simbol, ki je hkrati tudi simbol svetnika Huberta, zaščitnika lovcev. Ta je bil sicer po pripovedovanju ljudi sprva divji in neomajni lovec s pomanjkanjem sočutja za druga bitja, njegova edina želja pa je bila želja po ubijanju. V gozd na lov je odhajal tudi na gospodov dan, vse dokler mu nekega dne v temnem gozdu poti ni prekrižal mogočen beli jelen. Nad njegovimi rogovi je zažarel križ in Hubert je v pojavi takoj prepoznal vsemogočnega boga. Nemudoma je postal misijonar cerkve, kasneje pa znan kot sveti Hubert, zavetnik lovcev. Jelenova glava je skupaj s prepoznavnimi Jägermeister črkami simbol blagovne znamke Jägermeister vse od leta 1935.


KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.