Ekipa arheologov pod vodstvom slovenskega znanstvenika Ivana Šprajca je v gosti džungli zvezne države Campeche odkrila ostanke piramid in palač, stanovanjskih hiš in igrišč za tradicionalno igro pelota, so sporočili z Nacionalnega inštituta za antropologijo in zgodovino.
''Ta kraj je zelo pomemben, ker je prvi te vrste. Gre za prvo večjo naselbino na tem območju, ki je bilo doslej povsem neraziskano,'' je pojasnil Šprajc, sicer strokovnjak za majevsko arheologijo. ''Verjetno bomo dobili informacije, ki bodo dale odgovore glede povezav med regijama Rio Bec in Chenes, obe iz poznega klasičnega obdobja, iz katerega verjetno izhaja naselbina.''
S pomočjo napisov na 19 prostostoječih stelah so strokovnjaki razcvet mesta datirali med letoma 600 in 900 našega štetja.
Zgradbe ležijo na 11 hektarih, največja piramida pa je visoka 23 metrov. ''Tukaj imamo več piramid in dolgih zgradb. Očitno gre za palače, ampak v tem trenutku še ne moremo reči, ali so v njih bivali člani elite, ali pa je šlo za administrativne zgradbe,'' je še dodal Šprajc.
Starodavno mesto sicer leži v džungli v rezervatu Calakmul, ki se razprostira na kar 723.000 hektarih.
Odpravo financirajo National Geographic Society, podjetji Villas iz Avstrije in Ars longa iz Slovenije, podprl pa jo je tudi mehiški Nacionalni inštitut za arheologijo (INAH).
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.