Profesor Graeme Ruxton s škotske Univerze St. Andrews trdi, da so dinozavri 150 milijonov let spuščali v ozračje metan, ki povzroča učinek tople grede. Največji delež naj bi predstavljali rastlinojedci, ki so pojedli ogromne količine zelenja.
Na univerzi so izračunali, da so dinozavri vsako leto v ozračje skupno spustili več kot 520 milijonov ton metana – več se ga na Zemlji proizvede danes –, količina pa naj bi bila dovolj velika, da bi se zaradi tega dvignila temperatura.
90-tonski argentinozaver, ki je v dolžino meril več kot 40 metrov, je na dan pojedel kar pol tone hrane. Pri prebavljanju je njegovo telo ustvarilo več tisoč litrov toplogrednega plina, kar je precej več, kot ga na dan proizvede ena krava – 200 litrov. Metan je sicer 20-krat bolj učinkovit pri zadrževanju toplote v atmosferi kot ogljikov dioksid. V ozračje se sprošča kot naravni plin ali pa zaradi človeškega vpliva ob črpanju nafte, pri razgradnji odpadkov in pri kmetijskih dejavnostih.
Ruxton in njegov kolega David Wilkinson iz liverpoolske Univerze John Moores sta prepričana, da danes krave proizvedejo le eno petino metana, ki je prišel v ozračje v času dinozavrov. ''Naši izračuni nakazujejo, da so dinozavri verjetno proizvedli več metana kot vsi moderni viri, človeški in naravni skupaj,'' je Wilkinson povedal za Sunday Times.
Raziskava je pomembna, ker nekateri za segrevanje ozračja krivijo prav krave.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.