Glavnina porasta temperature je bila zgoščena v zadnji četrtini minulega stoletja, devetdeseta leta so bila najtoplejše desetletje, leto 1998 pa najtoplejše leto, so sporočili iz okoljskega ministrstva.
Vsako leto je kje na svetu zabeležen kakšen vremenski in podnebni rekord, a zadnja leta pogosteje kot v preteklosti. Globalni podatki, ki segajo nazaj vse do leta 1880, kažejo, da je bila temperatura zemeljskega ozračja le enkrat višja kot maja letos, če pa upoštevamo le temperaturo nad kopnim, pa je bil letošnji maj najtoplejši doslej.
V Sloveniji je bil junij izjemno vroč, saj še nikoli doslej ni bila izmerjena tako visoka povprečna junijska temperatura zraka, ki je za 4,5 do 5,5 stopinje celzija višja od povprečja med letoma 1971 in 2000. Z izjemo obalnega območja, visokogorja in zgornjesavske doline je bila izmerjena tudi absolutno najvišja temperatura v juniju od sredine minulega stoletja. Preseženo pa je bilo tudi doslej največje junijsko število vročih dni, to je dni s temperaturo zraka vsaj 30 stopinj celzija.
Izjemno vroče je bilo tudi v Franciji, Švici in pri sosednjih državah. Visoke temperature so zabeležili tudi v predmonsunskem obdobju v Indiji, kjer je temperatura dosegla med 45 in 49 stopinj celzija. To je za dve do pet stopinj več kot običajno, vročini pa pripisujejo tudi vsaj 1400 smrtnih žrtev. V ZDA so zabeležili rekordnih 562 tornadov, kar je precej več kot v doslej rekordnem juniju leta 1992, ko jih je bilo 399. Šri Lanko so prizadele obilne padavine, ki so sprožile zemeljske plazove in poplave ter za 20 do 30 odstotkov zmanjšale pridelek čaja v naslednjih treh mesecih.