Po besedah ruskega raziskovalca Jevgenija Djomina je šest mladih prostovoljcev, ki popolnoma izolirano živi v 550 kubičnih metrov velikem prostoru, v dobrem psihičnem in telesnem stanju.
"Nimajo pritožb," je še dodal Djomin. Podobno je že sredi avgusta povedal Peter Gräf iz nemške agencije za letalski in vesoljski promet, ki je takrat dejal, da si nihče od šesterice "ne želi ven".
Simulirana vesoljska ladja nekoliko spominja na resničnostne šove – povsod so nameščene kamere, ki so vključene 24 ur na dan. Ladja, ki se sicer nahaja v Moskvi, je v simulaciji trenutno 20 milijonov kilometrov stran od Zemlje.
Po programu simulacije naj bi prostovoljci na Marsu pristali čez 150 dni, tam bodo ostali 30 dni, nato pa bodo po 240 dneh, kolikor naj bi trajalo, da se vrnejo domov, zaključili simulacijo.
Vsi prostovoljci so moški, stari med 27 in 38 let, med njimi pa je eden dejansko zaposlen v vesoljskem programu. Na voljo so jim omejene porcije hrane, njihov edini stik z zunanjim svetom pa je elektronska pošta, ki prihaja s 40-minutnim zamikom. Dnevno imajo osem ur časa za spanje, osem ur za delo in osem za sprostitev.
Simulacija Mars-500 ima že dve precej krajši predhodnici: leta 2008 je potekala 14-dnevna simulacija, leta 2009 pa še 105-dnevna.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.