Računalniško modelirani obraz je zelo podoben starim upodobitvam.
Rekonstrukcijo obraza faraona, ki je umrl pred 3.300 leti, star komaj 18 let, so naredile tri skupine forenzikov – francoska, egiptovska in ameriška. Vse tri skupine so uporabile podobno tehniko – skeniranje faraonove lobanje. Pri tem so francoski in egiptovski forenziki vedeli, čigava je lobanja, ameriški pa ne.
Vse tri ekipe so ustvarile precej podobne obraze, ki kažejo mladega moškega z izrazitimi ličnicami in okroglo brado.
Vse tri rekonstrukcije prav tako močno spominjajo na podobo faraona, kakršno nam kaže njegova slavna zlata posmrtna maska, ki so jo našli ob odkritju njegovega groba leta 1922.
"Oblika obraza in lobanje močno spomija na upodobitve Tutakamona v otroških letih, ko je bil prikazan kot Bog sonca, ki vzhaja iz lotosovega cveta," je dejal Zahi Havas iz egiptovskega sveta za arheološke najdbe. "Tudi rezultati vseh treh ekip kažejo veliko podobnost v obliki obraza, velikosti, obliki in položaju oči ter proporcih lobanje," je dodal. Največ razlik med rekonstrukcijami pa naj bi našli v obliki konice nosu in ušes.
Smrt zaradi gangrene
Pri rekonstrukciji so uporabili tudi CT skener, ki so ga prvič uporabili na kakšni mumiji iz Starega Egipta. Po izseldkih skeniranja je bil faraon bolj droben, vendar zdrav moški, ki je umrl star komaj 19 let. Umrl je zaradi gangrene po zlomu noge, so ugotovili egiptovski znanstveniki. Pred tem so ugibali, da je morda umrl zaradi udarca v glavo, kar je sprožilo tudi ugibanja o morebitnem umoru. Rentgenska slika iz leta 1968 je namreč pokazala okrušek kosti v njegovi lobanji.
O Tutankamonovi desetletni vladavini je bolj malo znanega in arheologi so mnenja, da ni bil med pomembnejšimi faraoni tedanjega časa, saj je bila njegova vladavina zelo kratka. Tutankamon je nasledil svojega očeta, 'prevratniškega' faraona Ehnatona, ki je poskušal v Egiptu uvesti enoboštvo, čemur so se upirali tako prebivalci kot svečeniki.