
"Gotovo ga luna trka,'' rečemo, ko naletimo na nekoga, ki se ob polni luni vede neobičajno. Morda ste tudi danes kakšno nespametno dejanje že pripisali tej krogli na nebu, čeprav pravih dokazov o njenem vplivu praktično ni. Kljub temu da raziskave ne potrjujejo in ne zanikajo vpliva, je znanih mnogo nenavadnih prigod ob polni luni.
Nenavadne prigode policistov
Slovenski policisti v minuli noči poleg nekaj vlomov, kraj in pijanih voznikov niso obravnavali nič nenavadnega, smo pa zato med brskanjem po spletu zasledili zanimiva poročila tujih policistov, ki so v nekaj besedah strnili dogajanja ob enem od minulih obdobij polne lune. Eno od zanimivih poročil je pred časom po polni luni na nekem ameriškem portalu zapisala Annie Wilcox, policistka iz Bostona. Kot pravi, je najprej na policijsko postajo prišla ženska in nekega taksista obtožila grdega vedenja. Slednji naj bi se med vožnjo razjezil, ustavil, izstopil iz vozila, slekel hlače ter ji pokazal zadnjo plat. Ženska se je za prijavo odločila, ko je iz njegovih ust zaslišala stavek: "Takšen je videti vaš obraz!'' Istega večera so prejeli klic 43-letnice, ki ji je njen mož z brco izbil dva zoba, nato pa jo zaklenil v spalnico. Njene zobe so našli v spalnici. Malo kasneje so policisti obravnavali še primer, v katerem je moški v zadnjo plat zabodel svojega 50-letnega prijatelja. Slednji je nastradal, ker je prijatelju dejal, da bo svojo novo pridobitev – uhan na spolnem udu – pokazal njegovi mami. Polna luna je očitno vplivala tudi na žensko, ki je svojega partnerja zalotila med varanjem. Z macolo mu je razbila luksuzni avtomobil, nato pa je enako storil tudi on. Policisti so ugotovili, da je bil avtomobil, s katerim se je pripeljala ženska, last njene babice. "Ni važno, kako visoko policisti v času polne lune zavihamo rokave, obnašanje nekaterih občanov se pač drastično spremeni,'' je še zapisala.
In kaj pravijo raziskave?
Polna luna nastopi na vsakih 29 dni in 12 ur. Nekateri verjamejo, da smo tedaj tako ljudje kot tudi živali bolj občutljivi in agresivnejši, kar naj bi se kazalo v večjem številu nesreč, večji depresiji, povečalo naj bi se število sprejemov v bolnišnice in število kaznivih dejanj, prav tako naj bi se ljudje vedli bolj čudno kot sicer. Nekateri celo verjamejo, da se moramo v tem času izogibati pomembnim pogovorom, kirurškim posegom in puljenju zob. Vas zanima, kaj kažejo raziskave?

V eni od raziskav leta 2004 so ameriški strokovnjaki ugotavljali, ali polna luna vpliva na epilepsijo. Veliko pacientov je namreč trdilo, da imajo tedaj pogostejše epileptične napade. V reviji Epilepsy & Behavior so objavili rezultate, ki kažejo, da to ne drži. Raziskovalci so dodali, da so nekoč te napade povezovali s čarovništvom, zlimi duhovi ter polno luno, kar se je očitno v neki meri ohranilo do danes. Leta 2005 so raziskovalci neprofitne organizacije Mayo Clinic objavili podatke o obiskih pri psihiatrih. Število obiskov na dan polne lune so pregledali za več let nazaj in ugotovili, da ni nobenega statističnega odstopanja od drugih dni. Že leta 1996 so raziskovalci v reviji American Journal of Emergency Medicine predstavili rezultate študije, v kateri so pregledali kar 150.999 kartotek pacientov, ki so pristali na urgenci. Tudi tu se je izkazalo, da v času polne lune niso obravnavali nič več ponesrečencev kot običajno. Leta 2009 so do enakega rezultata prišli strokovnjaki, ki so želeli izvedeti, ali so v danem obdobju zdravniške operacije bolj rizične.
Ob polni luni beležili več poškodovanih in bolnih živali
Malce drugačni so bili rezultati raziskav na veterinarski fakulteti v ameriški zvezni državi Kolorado. Po vpogledu v 11.940 primerov so ugotovili, da ob polni luni nujno pomoč v povprečju potrebuje kar 23 odstotkov več mačk in 28 odstotkov več psov kot običajno. Kot so dejali, bi lahko bila vzrok svetla luna, ki je motila tako živali kot tudi spanec lastnikov, ki so nato svoje male živali odpeljali na nočni sprehod.
Študija angleških zdravnikov je leta 2001 pokazala, da na urgenci na dan polne lune zaradi ugrizov živali pristane dvakrat več ljudi. Enaka raziskava avstralskih strokovnjakov rezultatov ni potrdila.
Edini vpliv, ki so ga raziskave resnično potrdile, je vpliv na spanec. Raziskava Univerze v Kaliforniji iz leta 1999 je razkrila, da lunina svetloba marsikomu povzroči motnje spanca. Kot so tedaj dejali, bi lahko to delno pomanjkanje spanca pri občutljivih ljudeh povzročilo določene motnje, slabo počutje, morda tudi epileptične napade, a do dejanskih dokazov in opravljenih nadaljnih študij o vplivu polne lune do danes še ni prišlo.

In čemu obtožujemo polno luno?
Ne glede na to, kaj kažejo študije, ljudje za nenavadne dogodke radi obtožimo luno. "Eden od razlogov je gotovo selektiven spomin,'' pravi Simon Chapman, profesor z Univerze v Sydneyju. "Ko se zgodi nekaj nenavadnega v času polne lune, si ljudje to preprosto hitreje zapomnijo in obtožijo polno luno, medtem ko tisto, kar se zgodi ob drugih dnevih, pač nimajo ničemur pripisati, zato enostavno pozabijo,'' pravi.
Kakor koli, če vam je lažje, da za svoje težave najdete krivca na nebu, je to še najbolje, kar lahko storite, saj se Luna k sreči za vaše obtožbe ne bo zmenila kaj dosti.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.