Pred točno 100 leti, 31. maja 1911, je podjetje Harland & Wolff izdelalo Titanik, najbolj znan in tedaj največji potniški parnik na svetu, ki so ga prvič splavili ob 12.13 po lokalnem času. Titanik, ki je v dolžino meril dobrih 269 metrov, je 15 tisoč delavcev izdelovalo kar tri leta, da so ga postavili v vodo, pa je trajalo le 62 sekund. Belfast se je v zgodovino zapisal kot "rojstni kraj“ slavnega parnika.
14. aprila 1912 ob 23:45 po lokalnem, ladijskem času, je Titanik med plovbo od Southamptona proti New Yorku trčil ob ledeno goro, se prelomil na pol in potonil, s seboj pa je odnesel 1.517 življenj. Na Titaniku je bilo tedaj 2.223 ljudi, rešilnih čolnov pa le za 1.178 potnikov.
"100 let Titanika ni nihče prav pogosto omenjal. Imeli smo ga za sramoto, za skrivnost,“ je med spominsko mašo, ki se je začela točno ob uri, ko je Titanik prvič izplul, povedal duhovnik Chris Bennett. "Ampak danes smo tu zato, da odkrijemo svoj ponos. In s ponosom lahko rečemo – ko je Titanik izplul, je bilo z njim vse v redu.“
V Belfastu, kjer pričakujejo več tisoč turistov, so za gradnjo hotelov, trgovin, muzejev in drugih objektov na območju, ki so ga poimenovali Titanic Quarter (Titanikova četrt), porabili okoli 7 milijard funtov, še dodatnih 97 milijonov pa so namenili za gradnjo interaktivnega centra, katerega vrata bodo odprli prihodnje leto. Odprli so tudi muzej , v katerem so razstavili več kot 500 artefaktov – od petmetrskega načrta Titanika pa do 35 predmetov iz potopljenega parnika.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.