Zanimivosti

Teleskop Busheva žrtev

Washington, 17. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

NASA je zaradi nove Busheve vesoljske politike odpovedala vse servisne polete proti vesoljskemu raziskovalnemu teleskopu Hubble.

Hubble je postal žrtev Bushevih ambicioznih vesoljskih načrtov
Hubble je postal žrtev Bushevih ambicioznih vesoljskih načrtov FOTO: Reuters

Ameriški predsednik George Bush je namreč ta teden napovedal novo politiko na področju raziskovanja vesolja, po kateri bodo ZDA na Luni vzpostavile stalno bazo ter proti Marsu poslale prvega človeka. Direktor NASA Sean O'Keefe je odpoved servisnega poleta proti Hubblu sprejel zaradi varnostnih ukrepov, s katerimi so po lanski nesreči raketoplana Columbia prizemljili vse ameriške raketoplane, pa tudi zaradi nove direktive, po kateri bodo sedanje raketoplane "upokojili" do leta 2010, je pojasnil eden vodilnih znanstvenikov NASA pri projektu Hubble, John Grunsfeld.

Žalosten dan za vesolje

"To je žalosten dan," je dejal Grunsfeld, ki je leta 2000 kot astronavt pomagal pri nadgradnji Hubblovega teleskopa. Kljub temu pa je dodal, da gre "za pravo odločitev", za odločitev, "ki je najboljša za NASA in vesoljsko skupnost". Pojasnil je še, da je odločitvi o odpovedi pete misije proti teleskopu Hubble, s katero bi servisirali in nadgradili to napravo, ki je z izjemnimi posnetki revolucionarno spremenila astronomsko raziskovanje vesolja, botrovala nova Busheva vesoljska politika, s katero bo NASA začela razvijati tehnologijo za polete na Luno in kasneje na Mars. Prav tako pa bodo vse preostale polete ameriških raketoplanov do njihove predvidene upokojitve leta 2010 raje usmerili predvsem v izgradnjo Mednarodne vesoljske postaje (ISS), da bi tako izpolnili ameriške obveznosti do tega mednarodnega projekta, je še pojasnil Grunsfeld.

Hubble eden najpomembnejših plovil

Zaradi poletov na Luno in raziskovanja Marsa bo Hubble ostal brez servisiranja
Zaradi poletov na Luno in raziskovanja Marsa bo Hubble ostal brez servisiranja FOTO: POP TV

Hubblov teleskop je bil eden najpomembnejših vesoljskih plovil za razvoj astronomije. V osmih letih obratovanja je znanstvenikom na Zemlji posredoval preko 100.000 posnetkov vesolja, ki so pripomogli k večjemu razumevanju zvezd, razvoja galaksij in črnih lukenj. Pred katastrofo raketoplana Columbia februarja lani je NASA načrtovala nadgradnjo teleskopa z novo izboljšano kamero in spektrografom, astronavti pa naj bi na teleskopu, ki kroži približno 380 kilometrov nad Zemljo, zamenjali tudi stabilizirne giroskope, izrabljene baterije in še nekaj druge izrabljene opreme.

Toda nova vesoljska politika, ki praktično ni povečala proračuna NASA, agenciji ni pustila veliko manevrskega prostora. Misija proti Hubblu bi bila predraga, saj bi morali po novih varnostnih ukrepih zaradi katastrofe Columbie pripraviti še rezervni raketoplan, zato so servisno misijo opustili, je še dejal Grunsfeld. Po predvidevanjih znanstvenikov bi teleskop sicer lahko deloval do leta 2007 oziroma najdlje do leta 2008.

Hubblov teleskop, prvi teleskop v Zemljini orbiti, je NASA v vesolje poslala leta 1990, vendar pa zaradi težav z glavnim zrcalom in napak na njem ni pravilno deloval vse do leta 1993, ko so astronavti teleskopu z novo optiko "popravili vid".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10