

V ameriškem Baltimoru se je tako v petek začel dvodnevni tečaj, ki se ga je udeležilo 56 škofov in 66 duhovnikov. Glavni cilj je, da bi okrepili “ameriško“ skupino izganjalcev hudiča, v kateri je sedaj le pet ali šest eksorcistov.
“Duhovniki v tej mali skupini pravijo, da dobivajo vse več prošenj iz celotnega območja ZDA,“ je o tem povedal škof Thomas Paprocki iz Springfielda v zvezdni državi Illinois. “Resnica je v tem, da bi morala imeti vsaka škofija svojega eksorcista.“ Škof sicer ni povedal, zakaj je v zadnjem času več potreb po eksorcistih, je pa dodal, da do postopka izganjanja hudiča pride redko.
Čeprav eksorcizem Katoliška cerkev jemlje zelo resno, pa je ta postal znan predvsem zaradi hollywoodskih filmov. Najbolj znan je Eksorcist (The Exorcist), posnet leta 1973 po deloma resničnih dogodkih. V obsedenje človeka s hudičem sicer mnogi ne verjamejo, saj naj bi šlo le za praznoverje oziroma duševno bolezen, ki nima nič skupnega z delovanjem nadnaravnih sil. Znanost še ni dala pravega odgovora.
Zakoni v Katoliški cerkvi predpisujejo, da lahko postopek izganjanja hudiča opravljajo le duhovniki, ki so za to usposobljeni, imeti pa morajo tudi dovoljenje svojega škofa. Običajni znaki domnevnega demonskega obsedenja so npr. izrazito praskanje, grizenje kože, izkazovanje neverjetne telesne moči in nasilni odziv na posvečeno vodo, hudiča pa se lahko izganja tudi iz predmetov ali prostorov.

KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.