Čeprav je od druge svetovne vojne minilo že več kot sedemdeset let, pa se človeštvo še prav dobro spominja grozot atomske bombe in grozovitih posledic, ki so ponekod vidne še danes. V Evropi pa je še zelo živ spomin na jedrsko nesrečo v Černobilu leta 1986. Radioaktivnega sevanja se najbrž bojimo zato, ker je nevidno in hkrati zelo nevarno. Obstajajo pa tudi materiali, ki so tako radioaktivni, da dejansko žarijo. Eden izmed takih je polonijev izotop 210, ki žari z rahlo modro svetlobo. Prav ta izotop je bil usoden tudi za nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka, ki je kmalu po zastrupitvi umrl zaradi raka. Sevanje izotopa je tako močno, da lahko celo segreje predmete v bližini.
Zanimivosti
Tako radioaktiven, da kar žari
Ljubljana, 03. 04. 2011 06.00 |
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
S.R.
Komentarji
14
Na svetu poznamo kar nekaj izjemno nevarnih snovi, od običajnega dinamita, uničujočega eksploziva, vnetljivega napalma do nevarnih kislin. Ljudje pa se zaradi različnih razlogov bojijo radioaktivnih snovi.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.