Zanimivosti

Svetovni dan meteorologije

Ljubljana, 23. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Današnji svetovni dan meteorologije je namenjen zmanjšanju vremenskih in klimatskih ekstremov. Na Svetovnem vrhu o trajnostnem razvoju, ki bo potekal v Johannesburgu, pa bodo ocenili uresničevanje Agende 21, ki je bila sprejeta leta 1992.

Svetu se je uspelo prilagoditi povprečnim klimatskim razmeram, saj tehnološki napredek omogoča prilagoditev na širok klimatski spekter, vendar pa moderna tehnologija ne more zmanjšati okoljske, ekonomske in socialne škode, ki jo povzročajo vremenske in klimatske izredne razmere. Vremenski in klimatski ekstremi kot so vrtinčasti viharji in suša lahko povsem ohromijo promet, oskrbo z energijo, uničijo poljščine, infrastrukturo, bivališča in ogrozijo zdravje ljudi.

Prizadevanje Svetovne meteorološke organizacije

SMO si prizadeva za krepitev vloge državnih meteoroloških služb v matičnih državah, saj je korist vremenskih in klimatskih podatkov večja kot so njihovi stroški. Izboljšanje vremenskih napovedi bi po njenem mnenju koristilo širokemu spektru socialno-ekonomskih dejavnosti ter zagotovilo zgodnje opozarjanje na naravne nesreče, saj so te povezane z vremenom in klimo.

V zadnjem desetletju SMO razvija metode za sezonske napovedi in sicer za obdobje do treh, šestih ali 12 mesecev. Napovedi vsebujejo odklon mesečnih temperatur in padavin od dolgoletnega povprečja ter klimatske napovedi. SMO še posebej podpira razvoj meteorologije, hidrologije in spodbuja uporabo dosežkov ter skrbi za standardizacijo meteoroloških opazovanj in meritev. Nadzoruje tudi kode, v katere so prevedeni pridobljeni podatki, ki krožijo v mednarodni izmenjavi.

S programom meteorološkega bdenja svetovna meteorološka organizacija koordinira zbiranje, obdelavo in distribucijo podatkov. Hiter in natančen prenos podatkov zagotavlja mreža, ki povezuje tri svetovne, 25 regionalnih specializiranih in 185 nacionalnih meteoroloških centrov. Po njej dnevno krožijo podatki, ki opisujejo trenutno stanje ozračja, zaradi učinkovitosti pa se osnovna mreža za prenos meteoroloških podatkov uporablja tudi za prenos podatkov o potresni dejavnosti, tsunamijih, gibanju vulkanskega pepela in radioaktivnih snovi ob nezgodnem izpustu.

Slovensko podnebje je zelo spremenljivo

V Sloveniji je največ neviht v Evropi
V Sloveniji je največ neviht v Evropi FOTO: Reuters

Za Slovenijo je značilna velika spremenljivost podnebnih in vremenskih razmer. Lani je huda poletna suša močno prizadela poljedelce in ogrozila vire pitne vode. V Sloveniji je največ neviht v Evropi, močna burja na Primorskem vsaj nekaj dni na leto ovira promet, na izpostavljenih legah pa ga včasih povsem onemogoči.

Značilni so tudi nepredvidljivi sunki vetra, ti se pojavljajo ob močnih nevihtah in odkrivajo strehe ter lomijo drevesa. Državna meteorološka služba, ki zagotavlja vremenske in klimatske informacije ter usluge v Sloveniji, deluje tudi kot osrednje državno telo za mednarodno sodelovanje na področju meteorologije tako s SMO kot z meteorološkimi službami posameznih držav. Povezovanje državnih, regionalnih in svetovnih informacij ter izdelkov je namreč bistveno za zgodnje opozarjanje na vremenske in klimatske ekstreme.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta