Potem ko so včeraj v ZOO Ljubljana napovedali današnji veličasten prihod dveh gepardov v Ljubljano, se je zaradi nepredvidenih dogodkov zapletlo. Geparda Sven in Svea, ki bi morala v ljubljanski živalski vrt prispeti danes dopoldne, sta obtičala v Nemčiji. "Da so vse zadeve v živalskem vrtu nepredvidljive, se je znova pokazalo včeraj okrog polnoči, ko se je našim kolegom sredi neurja pred Nürnbergom v Nemčiji pokvarilo vozilo, s katerim so peljali geparde. Prevoz so zato morali začasno prekiniti," je danes pojasnila direktorica Zdenka Fischinger. A že kmalu zatem je prišlo novo obvestilo. Vozilo je spet krenilo na pot in v poznih večernih urah naj bi parček že bil v živalskem vrtu.

Kot smo poročali, je naselitev gepardov zelo pomemben dogodek, saj bodo lahko obiskovalci ZOO Ljubljana prvič v več kot šestdesetletni zgodovini živalskega vrta opazovali te izjemne in ogrožene mačke. Mlada geparda v Ljubljano prihajata iz živalskega vrta Djurpark Boras, ki je najbolj poznan po prvi sodobni ogradi savane, v kateri živi več deset antilop, gnujev, nojev, žiraf, afriških slonov, pegatk in vodnih bivolov. Geparde tam vzrejajo že več kot 30 let, kljub temu pa so uspešni vzreditelji mladičev šele od leta 2005. Trenutno vzrejajo 17 gepardov, od tega je 12 mladičev.
Bojevita samica in zadržan samec

Kot so v ZOO Ljubljana zapisali na Facebooku, je Svea bojevita in odločna, Sven pa zadržan, introvertiran in izredno prijazen do oskrbnikov. Samci so na splošno manj agresivni, saj bratje pogosto ostanejo skupaj in si pri preživetju pomagajo. Po navadi samci in samice ne bivajo skupaj, a tokrat bo drugače, saj je Sven kastriran. Čaka ju prenovljena ograda sibirskih tigrov ter novo bivališče iz kontejnerskih enot. V notranje prostore se bosta lahko zatekla pred mrazom, saj bodo ogrevani na 15–20 stopinj Celzija, ven pa bosta lahko zahajala vsak dan.

Gepardi so ogrožena živalska vrsta. Zaradi krčenja njihovega habitata jim primanjkuje hrane in zato mnogo mladičev umre kmalu po rojstvu. Njihova prihodnost je zelo negotova, saj jim nekateri strokovnjaki napovedujejo, da bodo do leta 2030 izumrli. V Afriki, od koder prihajajo gepardi, naj bi jih bilo le še dobrih 20.000. Nekaj pa k njihovi ogroženosti prispeva tudi trgovina z njihovimi kožuhi. Prodaja izdelkov iz gepardovih kož je marsikje po svetu še vedno dovoljena, zanimanje za plašče in jakne iz gepardovega kožuha pa je žal še vedno precejšnje.
V petih sekundah pospeši do 100 km/h
Gepard je velika mačka z mišičastim in dolgim telesom. Njegove noge so dolge in tanke, z njimi pa dela do osem metrov dolge skoke. Ustvarjen je za hitre pospeške. V petih sekundah pospeši do 100 kilometrov na uro, teče pa lahko s hitrostjo do 120 kilometrov na uro.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.