
Poleg telesnih sprememb naleti nosečnica še na druge težave. Avtorica knjige Izziv poroda Eva Hrovat Kuhar pojasnjuje: ''Hitre spremembe razpoloženja, potreba po razčiščevanju nekaterih odnosov, na novo vzpostavljanje odnosa s svojimi starši, predvsem z mamo … Ko se najavi novo bitje, se spremeni tudi odnos do življenja. Poveča se občutek odgovornosti in s tem je včasih povezan strah pred dokončnostjo odločitve za otroka. Čustvovanje med nosečnostjo postaja zelo intenzivno, pa ne le med nosečnostjo, tudi porod je čustveno nabita izkušnja.''
Občutek strahu pred porodom je med ženskami prisoten že mnoga leta. ''Že trditev iz svetega pisma 'in v bolečini boš rodila svoje otroke' ne more biti spodbuda za pozitivno razmišljanje. Poleg tega je bil v zgodovini porod res kritičen dogodek, smrtnost mam, predvsem pa otrok, je bila velika in vse to se gotovo zapiše v kolektivno podzavest,'' razlaga psihologinja in nadaljuje, da je danes prav nasprotno, in sicer rojevanje je zelo varno. Kljub temu pa je nosečnice še vedno strah. ''Na manj zavestnem nivoju so prisotni tudi drugi strahovi, na primer pred izgubo kontrole, strah pred neznanim in podobno.'' Svetuje, da se nosečnice soočijo s temi strahovi, poiščejo informacije in se o vsem pogovorijo.
Marsikatera ženska pa med nosečnostjo zaradi strahu ne želi seksati z možem. Upravičeno?
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.