V Španiji so na obali Costa del Sol v zadnjih letih zgradili idilična mesteca, kjer bi stanovalci lahko uživali na zelenicah, ki jih vsak dan negujejo in zalivajo, v parkih, bazenih in celo golfu, čeprav ga Španci ne igrajo prav množično (slovijo pa po odličnih svetovno znanih igriščih za golf).
Težava je le v tem, da na tej evropski Floridi (Marcel Štefančič jr. jo imenuje 'filmsko mesto oz. kulisa filma, ki ga nikoli ne bodo posneli) nihče ne živi. Mesta in orjaški luksuzni hoteli so povsem prazni.
Španci se soočajo z brezposelnostjo, brezdomstvom, pa tudi s pomanjkanjem vode, s katero vsak dan zalivajo prazna igrišča za golf, a zanje ta hip ni nobene pomoči, kljub novim, praznim naseljem. Kajti vse te čudovite novogradnje so bile zgolj nepremičninski balon, ki so ga napihnile tudi podobne investicije po mnogih drugih državah, predvsem ameriških, katerega posledice poznamo.
Čeprav bi posnetke takšnih praznih mest pričakovali v televizijskih informativnih oddajah, smo jih mnogi prvič videli na projekciji filma Denar sveta grobar, šokantnega dokumentarca o trgovini z denarjem, ki razkriva globalne finančne špekulacije, pranje denarja, utaje davkov in korupcijo, ki so privedli do zloma svetovne ekonomije.
Po projekciji filma, ki seveda vzbuja veliko pozornost javnosti, je Marcel Štefančič jr. gostil dr. Jožeta Mencingerja in dr. Igorja Pribaca. Odgovarjala sta tako na njegova kot na številna vprašanja obiskovalcev, povezana z zaskrbljujočo tega šokantnega dokumentarca, ki ga, tako pravi Štefančič jr., zapustiš s krčem v želodcu.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.