Zanimivosti

Srečni, a črnogledi

Bruselj, 26. 02. 2007 14.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Po javnomnenjski raziskavi smo Slovenci med najbolj srečnimi državljani EU, ni pa jasno, kako si srečo razlagamo.

Slovenci smo srečni ...
Slovenci smo srečni ... FOTO: Reuters

Slovenci smo nadpovprečno srečni državljani Evropske unije, kaže Eurobarometrova raziskava socialne realnosti v sedemindvajseterici, ki jo je predstavila Evropska komisija. Slovenci smo tudi med štirimi evropskimi narodi, ki najbolj cenijo delo kot vrednoto v življenju, vendar pa ne verjamejo, da bodo v starosti zanj ustrezno nagrajeni. Le 35 odstotkov jih namreč zaupa v lepo upokojensko prihodnost, kaže raziskava.

V povprečju se ima za srečne 87 odstotkov Evropejcev, med Slovenci pa je ta delež za dva odstotka višji. Najsrečnejši so Danci, Irci in Nizozemci, najmanj pa državljani baltskih držav, Madžarske ter Bolgarije in Romunije. Daleč najnižji je odstotek v Bolgariji, kjer je srečnih le 39 odstotkov državljanov. Tolmačenje sreče smo prepustili vprašanim in pojma nismo
opredelili, so ob tem pojasnili avtorji raziskave.

... in delavni ...
... in delavni ... FOTO: Reuters

Delo je enako pomembno kot v Sloveniji tudi v Franciji, Luksemburgu in Italiji, kjer ga kot ključno vrednoto označi devet od desetih vprašanih. Najmanj pomembna pa je ta vrednota v Veliki Britaniji in na Irskem, kjer delo ceni 66 odstotkov oziroma 69 odstotkov državljanov.

Čeprav je delo v večini držav vrednota, pa v povprečju malo Evropejcev verjame v lagodno upokojensko življenje. Najbolj optimistični so na Danskem, Finskem in Nizozemskem, povprečje je 42-odstotno, v Sloveniji pa dobre pokojnine pričakuje 35 odstotkov vprašanih. Najnižji je odstotek v
Nemčiji in Bolgariji - le četrtina državljanov verjame v dobre pokojnine.

... v mirno starost pa ne verjamemo, je pokazal Eurobarometer
... v mirno starost pa ne verjamemo, je pokazal Eurobarometer FOTO: Reuters


SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (11)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Vegos
28. 02. 2007 14.51
Aja, znanje je seveda pomembno, itak, samo številke in statistike znanja ne odražajo objektivno.
Vegos
28. 02. 2007 14.48
Je pa tudi res, da če študira 60 procentov populacije, je kvaliteta študija in posledično izobrazbe nižja, kot če bi študiralo 30 procentov populacije. Objektivno. Sicer, če se mene vpraša bi bilo v ljudeh treba iskati ustvarjalnost, iznajdljivost, inovativnost, ne pa samo iskati podatke kdaj so kak izpit naredili in s koliko. Konec koncev...v službi ne bo 'izpitov'. Če bo krizno stanje in boš moral reagirat, ne boš šel sedet, 60 minut razmišljat in na list pisat, kaj lahko storiš. Ne, posvetoval se boš s kolegi, pregledal literaturo...
victoriosus
27. 02. 2007 21.47
Ja, kos papirja. Tehnične stroke so pa prazne! Po eni strani res moraš se lotiti tistega faksa, ki te najbolj osrečuje (v mojem primeru Medicinska fakulteta), ampak moraš tudi gledati na to, da boš po faksu dobil kakšno zaposlitev. Se mi ne zdi ravno odgovorno, da začneš nekaj študirat, za kar veš, da je preveč konkurence oz. da si ne moreš zagotoviti službe. Ker izbira je, in drugod manjka veliko kadra. No, saj ne vem, nočem valiti krivdo kar nate, limonca. Samo mislim pa, da ljudje približno vedo, kaj jih čaka po faksu.
limonca4
27. 02. 2007 20.44
Vegos, če po oglasih nič ne piše o delovni praksi, potem se tudi zgodi (kot se je pri meni), da ti na razgovoru rečejo, da me ne bojo vzeli, ker nimam prakse ... Jah, delodajalci so res čudni. Tudi jaz se sprašujem, kako naj si človek pridobi prakso, če ne dobi nobenega dela. Prav imaš, bolj pomembno kot denar je počutje na delovnem mestu. Če se ne počutiš dobro (kmalu postaneš depresiven in zaradi tega tudi zboliš), ti denar nič ne pomaga, kajne? ;)
Vegos
27. 02. 2007 19.56
Limonca, izpostavila si zelo kritičen problem. To, da človeka zavrnejo 'ker nima delovne prakse'. HA! Ja kako naj si pa pridobi prakso, če ne dobi dela!? Tudi jaz sem se moral krepko trudit da sem dobil kolikor toliko v redu službo. Pa ne govorim o plači. Govorim o tem, da hočem čimmanjši uničevalni učinek dela na moj organizem.
limonca4
27. 02. 2007 19.53
Ne morem verjeti, kaj si nekateri mislijo. Izobrazba ni merilo za uspeh, pa če si zabit ali ne. Odvisno je le od sreče. Poznam tipa, ki je po mojem prav zabit kot noč, pa ima zaradi veze super plačo. Jaz imam visoko izobrazbo - ekonomija in imam (no, nisem edina) kljub temu zelo slabo plačo (moja bruta plača ne preseže 1.000 evrov). Jah, kaj češ, nas ekonomistov je kot plevela, to je to. Saj sem pisala nešteto prošenj, pa ni bilo nobenega uspeha (nekateri pravijo, da sem premlada, drugi so se bali zaradi zanositve, tretji so rekli, da nimam prakse, ...). Sicer pa sama nisem srečna, no, zelo nesrečna pa tudi nisem. ;) Jah, saj se navadiš (tudi na veliko odrekanj).
Vegos
27. 02. 2007 19.23
Victoriosus, izobrazba omogoča dobro službo...ali kos papirja? Če mene vprašaš, je to kos papirja. Srečujem vsak dan diplomante, ki so bolj zabiti, kot sem bil jaz še preden sem začel študirati.
victoriosus
27. 02. 2007 19.17
Ta vaša črnogledost je žalostna. Jaz sem srečen. Dobra izobrazba, dobra služba, hodim na počitnice, imam prijatelje, s plačo shajam kar dobro, v družini se imamo fajn.... pač potrudil sem se v življenju, in pol ustrezno toliko dobiš. Ljudje, ki jih poznam, so srečni, razen nekaterih, ki imajo takšne ali drugačne težave (kot ima vsak svoja obdobja). Zakaj gledate toliko v tujino? Saj se počasi izboljšuje-odvisno je od mene in od vas, da bomo peljali vse naprej. Izobrazba in pošteno in dobro delo so osnova za dobro življenje. Če pa ste taki pesimisti in črnogledi, ni čudno, da vam v življenju ni lepo. Potrudite se, vaš lajf je odvisen od VAS!
didlos
27. 02. 2007 11.38
Tole pa je politnovica, ki nima z realnostjo popolnoma nič. Kje sam pobirate take novice, da farbate narod? Česa se naj v Sloveniji veselimo?
stajler
26. 02. 2007 17.22
Heh to je verjetno zato, ker si zatiskamo oči pred problemi, ki se dogajajo v naši državi in se raje obrnemo stran, potem pa mislimo da smo srečni.
shemish
26. 02. 2007 16.03
Se pravi, ce prav razumem, smo Slovenci zadovoljni s tem, da so v ostalih EU drzavah place do 5x vecje, stroski zivljenja priblizno 2x manjsi. Hej, ni kej nas se da vedno nategniti. Novica je nonsense, mislim pokazite mi osebo, ki je zadovoljna z zivljenjem v Sloveniji ce upostevamo zgornja dejstva?!