Na univerzi v Zürichu so napravili poskuse, ki dokazujejo, da ljudje, po katerih so razpršili raztopino s hormonom oksitocinom, postanejo bolj zaupljivi. V reviji Nature so nato objavili članek, v katerem pravijo, da bi odkritje lahko pomagalo tistim, ki imajo težave z navezovanjem stikov, posebej avtističnim ljudem.
Oksitocin je hormon, ki ga telo proizvaja v območju hipotalamusa v možganih, njegova naloga pa je urejati različne psihološke procese, vključno s čustvi. Stimulira pa tudi druge možganske predele, ki so povezani s čustvi, kot je recimo hipofiza.
Raziskave na živalih so pokazale, da je oksitocin povezan tudi z navezovanjem odnosov med samci in samicami ter materjo in otrokom.
Eden izmed raziskovalcev pa opozarja, da bi odkritje lahko tudi zlorabili. Politiki, recimo, bi 'razpršilo zaupanja' lahko izkoristili za to, da bi prepričali ljudi, naj jih na volitvah podprejo. Dr. Antonio Damasio iz oddelka za nevrologijo na univerzi v Iowi pravi: "Nekatere bi lahko skrbelo, da bi pomočniki politikov velikodušno razprševali oksitocin po množici na političnem shodu. Alarm pred tovrstno zlorabo je treba sprožiti že danes."