Predsednik Muslimanske zveze Italije Adel Smith je tožbo proti vodstvu šole vložil potem, ko mu to ni dovolilo, da bi v razredih njegovih otrok poleg razpela izobesil še islamske verske simbole.
Kot je ob izreku razsodbe pojasnil sodnik Mario Montanaro, razpelo v učilnici krši načelo laicizma italijanskih šol. Križ naj bi prav tako vznemirjal učence, ki niso katoliške vere. Italijanske šole ne bi smele dajati prednosti eni od religij, temveč bi morale bili pluralističnega nazora, je še dejal Montanaro.
Italijanska ministrica za šolstvo Letizia Moratti je sicer šele pred nekaj tedni v parlamentu v Rimu poudarila, da v učilnicah niso dovoljeni nobeni verski simboli razen križev. "Vlada želi v šolah širiti kulturo in vrednote svoje države, med njimi tudi njene krščanske korenine," je dejala. Pojasnila je, da je križ simbol krščanske civilizacije zahodnega sveta in zato "osnovni element kulture Italije ter celotne Evrope".
Spor odmeva tudi na italijanskem političnem prizorišču. Medtem ko so levi krogi pozdravili odločitev Montanara, so bili predstavniki vladne koalicije premiera Silvia Berlusconija ogorčeni. "Kot zavedna katoličanka si nikoli ne bi upala v kaki arabski deželi zahtevati odstranitve islamskih simbolov," je dejala poslanka iz vrst Berlusconijeve stranke Naprej, Italija, Maria Burani, ki je pristojna za etnična vprašanja.
Severna liga Umberta Bossija pa je celo zahtevala izobešenje razpela ne le v učilnicah, temveč tudi v parlamentu in javnih uradih, na železniških postajah, letališčih in italijanskih diplomatskih predstavništvih v tujini. Stranka je pred kratkim parlamentu v Rimu celo predložila predlog ustreznega zakona.