V kitajskem mestu Šenjang so v sklopu priprav na olimpijske igre leta 2008 v spekatkularnem slogu zrušili 18 let star stadion Wulihe, na mestu katerega bodo zgradili trgovski center.
Za stadionom najbolj žalujejo kitajski nogometni reprezentanti, ki verjamejo, da jim je objekt prinesel srečo. Prav na njem so Kitajci leta 2001 dobili odločilno tekmo proti Omanu in se tako prvič v zgodovini uvrstili na svetovno prvenstvo v nogometu. Eden od igralcev se sprašuje, zakaj so morali stadion sploh podreti. Prepričan je, da bi ga morali ohraniti v spomin na nogometne uspehe kitajske reprezentance.
Čeprav mediji na Kitajskem zaradi občutljivosti lokalnega prebivalstva prizora rušenja niso smeli predvajati, je bila žalost med okoliškim prebivalstvom velika. Eden od njih je priznal, da je za simbolom mesta Šenjang jokal celo noč.
Za rušenje stadiona je bilo potrebnih 2568 kilogramov dinamita, porušil pa se je v pičlih sedmih sekundah. Prizor si je ogledalo več sto navijačev. Stadion Wulihe bo nadomestil novi stadion na drugem koncu mesta, ki bo ustrezal potrebam olimpijskih iger.
To pa ni edini primer na Kitajskem. Tako oblasti pogosto rušijo zgodovinsko in arhitekturno pomembne zgradbe, na njihovem mestu pa gradijo poslovne nebotičnike ali nakupovalna središča.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.